Pondělí, 29. listopadu, 2021

EK má verdikt ústavního soudu o nadřazenosti polských zákonů nad právem EU za útok, chystá kroky proti Polsku

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nedávné rozhodnutí polského ústavního soudu zpochybňuje a ohrožuje základy Evropské unie, prohlásila dnes v Evropském parlamentu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. EK podle ní proti Polsku podnikne kroky, zatím ale zvažuje, jaké konkrétní mechanismy využije. Polský premiér Mateusz Morawiecki následně před europoslanci prohlásil, že evropské instituce útočí na Polsko nespravedlivým způsobem, odmítl však spekulace o tom, že Varšava směřuje k odchodu z EU.

Rozhodnutí polského ústavního soudu o nadřazenosti polských zákonů na unijním právem je podle von der Leyenové vyvrcholením útoků na nezávislost justice v Polsku. Komise, která s Varšavou o podobě reformy polského soudnictví vede vleklý spor, podle své šéfky polský ústavní soud nepovažuje za nezávislý ani za legitimní.

Kvůli jeho rozhodnutí hrozí, že evropské zákony budou platit různě na různých místech EU a komise jako strážkyně evropských smluv bude proto muset vůči Polsku zakročit. Unijní exekutiva však zatím zvažuje, zda se rozhodne pro finanční postihy nebo právní kroky, dodala von der Leyenová. EK však podle ní musí chránit prostředky, které do Polska směřují z kapes evropských daňových poplatníků v rámci z mimořádného fondu obnovy.

EK: Chráníme rozpočet proti porušení zásad právního státu

Prvním zvažovaných krokem je podat na Polsko stížnost k Soudnímu dvoru EU. EK také podle von der Leyenové uvažuje o spuštění nového mechanismu, který podmiňuje čerpání evropských peněz nezávislostí justičních orgánů.

„Jsou to peníze evropských daňových poplatníků. A pokud naše unie investuje více než kdy předtím do posílení našeho společného zotavení, musíme chránit unijní rozpočet proti porušování zásad právního státu,“ řekla šéfka EK.

Morawiecki: Politici nebudou vydírat Polsko

Premiér Morawiecki ve svém vystoupení prohlásil, že členství v EU podporuje většina Poláků a že jeho vláda je součástí této proevropské většiny. Poláci jsou ale podle něj stále více znepokojeni směrem změn v EU. Dodal rovněž, že evropské instituce přistupují k různým evropským státům různým způsobem.

„Nemůžeme mlčet, když je naše země atakována nespravedlivým způsobem,“ řekl Morawiecki s tím, že ústavní zákony členských států bloku musí být vždy nadřazeny unijní legislativě. Součástí řešení sporů by podle něj neměly být výhrůžky finančními sankcemi či jiné formy zastrašování, což jsou pro polského premiéra nedemokratické praktiky. Morawiecki poznamenal, že očekává konstruktivní dialog s evropskými institucemi. „Není možné, aby politici vydírali Polsko. Jsme pyšná země,“ dodal.

Polsko musí začít dodržovat právní předpisy Evropské unie, která v jednáních s Varšavou o otázkách vlády práva nemůže dělat kompromisy, prohlásilo dnes několik unijních ministrů odpovědných za evropskou problematiku, kteří dnes připravují čtvrteční a páteční jednání prezidentů a premiérů členských zemí.

Zástupci vlád Německa či Francie před novináři zdůrazňovali, že Evropská komise může Polsku zastavit přísun unijních peněz, přímo však Brusel k tomuto kroku nevyzvali. Další ministři podotýkali, že by komise měla nechat spor v rukou soudu.

Pirát Peksa: Premiér chce ovládnout polskou justici

Rozhodnutí polského ústavního soudu podle Morawieckého vedlo k „zásadnímu nepochopení“. Polský premiér uznal, že evropské právo stojí nad zákony v členských státech v oblastech, v nichž má EU vymezené kompetence. Nejvyšším právem každé členské země je však její ústava, řekl premiér. „Instituce založené smlouvami (o EU) překračují svoje kompetence a my musíme mít nástroje, jak na to reagovat,“ prohlásil.

Morawiecki hovořil zejména o Soudním dvoru EU, který podle něj za zavřenými dveřmi přichází s „kreativními interpretacemi“ smluv, jimiž příliš rozšiřuje pravomoci EU na úkor členských států. Tento proces nazval „tichou revolucí“. „Pokud chcete dělat z EU beznárodní superstát, tak si nejprve získejte shodu všech členských států,“ řekl polský premiér.

„Polská vláda chce od evropských občanů cca 57 miliard eur, ale odmítá dodržovat úplně základní právní principy, na kterých Evropa stojí. Premiér Morawiecki nechce dodržovat evropské zákony a snaží se ovládnout polskou justici, aby neexistovala kontrola jeho počínání,“ uvedl v prohlášení zaslaném ČTK pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

„Dnešní slova premiéra Morawieckého vnímám jako vzkaz Polákům, vzkaz jeho voličům,“ uvedla v prohlášení pro ČTK europoslankyně za hnutí ANO a místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová. „Není to podle mého názoru odpověď na obavy, které Evropská unie z vývoje v Polsku má. Obavy, které považují za oprávněné,“ dodala.

„Polská vláda chce od evropských občanů cca 57 miliard eur, ale odmítá dodržovat úplně základní právní principy, na kterých Evropa stojí,“ uvedl v prohlášení zaslaném ČTK pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. „Vy si to proste představujete tak, že vlk se nažere a koza zůstane celá,“ řekl pak Morawieckému od řečnického pultíku.

Pospíšil (TOP09): Polský ústavní soud vynesl politický rozsudek

Podle europoslance ODS Alexandra Vondry otevírá rozhodnutí polského soudu řadu otázek, jedná se však o spor mezi Evropskou komisí a členským státem, „který by Evropský parlament neměl zneužívat k další politizaci“. Podle Vondrova vyjádření pro ČTK se podobné spory již objevily i v jiných členských státech, nedávno například v Německu. Morawiecki dal nicméně svým vystoupením najevo, že Polsko chce být nadále loajálním členem EU, dodal europoslanec.

„Využívat justici k politickému boji je hra s ohněm,“ řekl na plénu europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil. „Velmi mě mrzí, že ústavní soud v Polsku vynesl tento politicky motivovaný rozsudek,“ dodal a poznamenal, že stížnost, z níž rozhodnutí vzešlo, podal k nejvyšší instanci sám premiér Morawiecki. „Co se bude dít dál? Je to počátek destrukce Evropské unie? Je to pouze gesto síly?“ dodal Pospíšil s tím, že pokud by podobné rozsudky začaly padat i v jiných zemích, byla by vážně ohrožena evropská integrita.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY