Pondělí, 29. listopadu, 2021

Vězeňská služba přemístila Janouška z Pankráce na Ruzyň. Pominula potřeba blízkosti nemocnice

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Lobbista Roman Janoušek, odsouzený za to, že v roce 2012 v Praze srazil opilý autem ženu, kterou vážně zranil a od nehody ujel, byl přeložen z pražské pankrácké věznice do věznice v Praze Ruzyni. Podle informací Ekonomického deníku pominuly důvody pro to, aby musel Janoušek trávit trest ve vězeňském zařízení s nemocnicí. Ekonomickému deníku to potvrdilo hned několik zdrojů, včetně vězeňské služby. Janouškův advokát Lukáš Trojan se k dotazům ke svému klientovi nevyjádřil.

„Ano, mohu potvrdit, že odsouzený Roman Janoušek byl přemístěn do ruzyňské věznice. Stejně jako všechna další vězeňská zařízení, tak i Vazební věznice Praha-Ruzyně disponuje zdravotním střediskem a odsouzeným a obviněným zajišťuje lékařskou péči. Migrace odsouzených mezi věznicemi je běžná. Konkrétní informace ke zdravotnímu stavu konkrétních odsouzených nejsem oprávněna poskytovat,“ uvedla mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.

Roman Janoušek byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014 a ve vězení byl do března 2016.

Trest mu byl opakovaně přerušen ze zdravotních důvodů, naposledy loni na jaře o rok. Po dubnovém rozhodnutí krajského soudu si podal stížnost státní zástupce, který požadoval vypracování nového znaleckého posudku. Vrchní soud mu vyhověl.

Lobbista nastoupil do vězení znovu na sklonku července do pražské pankrácké věznice na základě rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který vydal příkaz k dodání do výkonu trestu. Pražská policie totiž po Janouškovi vyhlásila celostátní pátrání, které po nástupu odvolala.

Janouškův advokát Lukáš Trojan v červenci prohlásil, že Janoušek se vězení nevyhýbal.

„Klientovi doposud nebylo doručeno rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci. Lhůta pro vyzvednutí zásilky končí tento pátek. V souladu se zákonem plánoval po převzetí rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci nastoupit výkon trestu. Zprávám o vydání příkazu k dodání do výkonu trestu nerozumím. Příslušný soud nám, jako obhájcům, odmítl uvedenou informaci potvrdit,“ sdělil deníku Právu 21. července Janouškův advokát Trojan.

„Zdůrazňuji, že klient se nijak nevyhýbal povinnosti nástupu do výkonu trestu. V posledních dnech absolvoval specializovaná zdravotní vyšetření. Dnes byla Vězeňská služba informovaná a bylo dohodnuto, že klient řádně a dobrovolně nastoupí k výkonu trestu,“ dodal k otázkám deníku Právo Trojan.

Vrchní soud rozhodl o nástupu Janouška do vězení, protože je to ve veřejném zájmu a na své zdravotní komplikace měl zásadní vliv.

„Jednotlivá zranění si způsobil sám a zdravotní stav si měl zhoršit také nadměrným požíváním alkoholu a dalších návykových látek, přesto provozoval další sportovní činnost, při níž se dále poranil,“ uvedl v červenci mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.

Podnikatel a lobbista Roman Janoušek, lékařka Soňa Peková i další tři lidé jsou také obžalovaní v případu údajně neoprávněných úhrad pro společnost Chambon.

Podnikatel a lobbista Roman Janoušek, lékařka Soňa Peková i další tři obžalovaní vinu odmítli a popřeli, že by od zdravotních pojišťoven podvodně vylákali stamiliony korun. Laboratoř podle nich naopak poskytovala unikátní zdravotnickou péči a zachraňovala životy, pojišťovny rozsah jejích úkonů znaly.

Roman Janoušek, který se k soudu osobně nedostavil, se pak podle svého právníka Lukáše Trojana staral o investice firmy a podrobnosti o technické činnosti společnosti neznal.

Společnost Chambon, ve které většina obžalovaných působila, prováděla podle státního zástupce Alexandra Dadama v letech 2009 až 2011 nejprve přes jinou laboratoř a pak i sama vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie. Protože k tomu neměla oprávnění, účtovala pojišťovnám za analýzu lidské DNA, která je dražší.

Státní zástupce kvůli tomu obžaloval Pekovou, doktora Tomáše Kozáka a podnikatele Petra Ullricha a Luboše Paška z podvodu. Podle obžaloby od zdravotních pojišťoven podvodně vylákali přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů se získat snažili. Hrozí jim až desetileté vězení.

Jan Hrbáček, Ekonomický deník

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY