Pondělí, 23. května, 2022

Nejvyšší soud: Zmocnit se z mobilu e-mailu či messengeru jiného člověka je trestný čin

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

E-mailová komunikace mezi předem danými subjekty není veřejná. Je to jiný dokument uchovávaný v soukromí. Proto podléhá listovnímu tajemství. Pokud se někdo, byť náhodou, zmocní přístupu k aplikacím jako Skype, WhatsApp nebo Messenger jiné osoby a nedovoleně s nimi nakládá, naplní tím znaky trestného činu včetně úmyslu. Právní větu zveřejnil Nejvyšší soud.

Elektronická pošta není veřejná komunikace, a to přesto, že zprávy jsou uchovávány jinde, než v e-mailové schránce uživatele. Elektronická komunikace je vymezena předem určenými subjekty, jejichž přístupy jsou chráněny jedinečným heslem. Je z definice jiným dokumentem uchovávaným v soukromí podle trestního zákoníku. Vyplývá to z právní věty, kterou zveřejnil na začátku listopadu Nejvyšší soud. O právních větách rozhodovalo trestní kolegium Soudu dne 3. l1. 2021.

Úplná právní věta zní takto: „Zpráva odeslaná a doručená prostřednictvím elektronické pošty (dále jen „e-mail“) je ,jiným dokumentem uchovávaným v soukromí´ ve smyslu § 183 odst. 1 tr. zákoníku, neboť každá e-mailová schránka, do níž jsou doručovány zprávy, je chráněna jedinečným přístupovým heslem a samotné zprávy jsou uchovávány na serverech, ke kterým nemají přístup neoprávněné osoby. Ačkoliv zpráva doručovaná e-mailem prochází jinými počítači předtím, než dosáhne cílový počítač, nelze z této skutečnosti dovodit, že by měla taková zpráva představovat formu veřejné komunikace, tedy komunikace, jež není vymezena konkrétními předem určenými subjekty.“ Úplné usnesení  Nejvyššího soudu z 21. dubna 2021 je zde: Zpráva druhého mu přišla z jeho vlastního mailu Právní věta je…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Irena Válová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit