Ústavní soud (ÚS) zrušil část vyhlášky Hradištka u Prahy o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství. Lidem přihlášeným k trvalému pobytu dávala slevu 400 korun z poplatku za odpad, který jinak činil 1200 korun ročně.
Návrh na zrušení podalo ministerstvo vnitra s tím, že vyhláška obchází zákonem stanovenou konstrukci místního poplatku. ÚS tento názor potvrdil, i když při rozhodování nebyl soud jednotný. Nález je zveřejněn na webu soudu.
Hradištko zvažuje nový přístup
Starostka Hradištka Radka Svobodová (nezávislá) uvedla, že se záležitostí se bude zabývat zastupitelstvo. Možností je vydání nové vyhlášky nebo jiné motivační programy. „Počkám na doporučení právníka, jak budeme postupovat dál,“ uvedla.
Dvě varianty poplatků nelze kombinovat
Obce si mohou ze zákona vybrat mezi dvěma odlišnými poplatkovými schématy: „za systém“ nebo „za odkládání“. První varianta stanovuje jednotný poplatek bez ohledu na množství odpadu, druhá naopak odráží objem vyprodukovaného odpadu.

Podle ÚS však nelze obě varianty kombinovat:
„Základní parametry poplatků za obecní systém odpadového hospodářství a za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci nelze kombinovat, neboť obec může zavést pro poplatkové období pouze jeden z poplatků.“
Vyhláška podle soudu narušuje zákonnou strukturu
ÚS uvedl, že obec nemůže vyhláškou upravit úlevu na poplatku, která narušuje zákonnou dichotomii těchto dvou modelů. I když soudci rozumí snaze obce reagovat na místní specifika, kritérium trvalého pobytu označili za „přehnaně paušalizující“.
Obec chtěla motivovat lidi k trvalému pobytu
Hradištko argumentovalo tím, že mnoho nemovitostí je celoročně užíváno bez trvalého přihlášení obyvatel. Sleva měla lidi motivovat k přihlášení k pobytu, čímž by obec dosáhla na nižší sazby za skládkování. Varianta výběru poplatků podle objemu odpadu je podle obce nerealizovatelná – některé nemovitosti nejsou dostupné svozovým vozem a pytlový sběr není vhodnou alternativou.
ÚS už dříve rušil podobné vyhlášky
V dubnu 2024 ÚS zrušil část obdobné vyhlášky Krásné Lípy, která zvýhodňovala rezidenty oproti chatařům. V lednu 2025 obdobně zasáhl proti části vyhlášky Tchořovic, která zavedla slevu 200 korun pro osoby s trvalým pobytem.
Rozhodnutí soudu nebylo jednomyslné
Soudci nebyli při rozhodování jednotní. Společné odlišné stanovisko připojili Veronika Křesťanová, Kateřina Ronovská, Jan Wintr a Daniela Zemanová, samostatný disent přidal Tomáš Langášek. Ti by návrh na zrušení zamítli a označili názor většiny za nesprávný.
Langášek zároveň upozornil, že případná změna právní úpravy by otevřela soudcům cestu k překlenutí starší judikatury: „’Vysvobození‘ tak obcím i ÚS může poskytnout zákonodárce, nelze-li očekávat, že svůj názor změní ÚS sám.“