Francouze s barvitou právní zkušeností a úctyhodnou řadou funkcí zvolil svým novým předsedou Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Soudce Mattias Guyomar původně vystudoval moderní literaturu. Ve francouzském ústavním soudu působil jako soudce pro naléhavé případy. U ESLP začínal na seznamu ad hoc soudců. Poznal jsem ho jako slušného, chytrého člověka, je to dobrá volba, řekl České justici někdejší soudce ESLP Aleš Pejchal.
Francouzský soudce Mattias Guyomar nahradí od 30. května 2025 ve funkci předsedy ESLP slovinského soudce Marka Bošnjaka. Marko Bošnjak předsedal Soudu jen jedenáct měsíců, neboť mu skončil mandát soudce, jak Česká justice rovněž informovala.
Muž, který má čas, bude-li mít chuť
Volbu Francouze ocenil někdejší soudce ESLP zvolený za Českou republiku Aleš Pejchal: „Myslím, že Francouz Mattias Guyomar je v danou chvíli velmi dobrá volba. Poznal jsem ho jako slušného, chytrého člověka, se kterým se dalo dobře diskutovat. Například podpořil, jako jeden z mála ,západních‘ soudců projekt ,Judge Emeritus‘, který jsme připravili s Krzystofem Wojtyczekem,“ uvedl pro Českou justici Aleš Pejchal.
„Má před sebou ještě více jak čtyři roky mandátu soudce, takže po delší době bude mít Soud prezidenta na celé volební období. Bude tedy mít čas o něco se pokusit, bude-li mít chuť. Jsem na něj docela zvědavý,“ dodal Aleš Pejchal.
Od literatury k ústavnímu soudu
Sedmapadesátiletý rodilý Francouz vystudoval nejprve moderní literaturu na univerzitě v Nantes. Teprve poté v letech 1989–1996 studoval Institut politických studií v Paříži a Národní školu správy.
Kariéru soudce nastoupil v roce 1996, když se stal zpravodajem soudního oddělení Státní rady Francie, což je nejvyšší soudní orgán Francie na úrovni Ústavního soudu, ale s trochu jinými kompetencemi než v ČR. Současně v té době přednášel veřejné a srovnávací právo.
Mohlo by vás zajímat
Do roku 2020 působil jako generální tajemník Francouzské volební komise a v letech 1999–2002 jako ředitel Centra pro právní dokumentaci a koordinaci Státní rady a generální zpravodaj Francouzské nejvyšší rady pro integraci.

Soudce pro naléhavé případy
Následně už se zabýval čistě právem. Nejprve jako generální advokát (vládní komisař), poté veřejný zpravodaj u správního soudního oddělení a Tribunálu pro spory o jurisdikci v letech 2002–2011.
V letech 2004–2012 se stal docentem veřejného práva na univerzitě v Paříži na fakultě Jeana Monneta. V té době už zasedal jako člen senátu v soudním oddělení Státní rady (Ústavního soudu). U Státní rady působil až do roku 2020 jako soudce pro naléhavé případy.
Mezi výčtem jeho veřejných funkcí mezi lety 2013–2020 se pak nachází členství ve Společnosti pro srovnávací právo nebo předsednictví Francouzského institutu pro správní vědu.
Ze seznamu ad hoc soudců předsedou ESLP
Od roku 2013 byl ve Štrasburku zapsán na seznamu ad hoc soudců Evropského soudu pro lidská práva za Francii. Současně byl v totožné době kontaktní osobou pro síť soudů za Evropský soud pro lidská práva a členem Evropské organizace pro veřejné právo.
Dne 22. června 2020 byl zvolen soudcem Evropského soudu pro lidská práva za Francii. Od 2. května 2024 je vedoucím sekce Soudu.
Mattias Guyomar byl zvolen předsedou Soudu 28. dubna 2025. Funkce se ujme 30. května 2025. Funkcionáře ESLP volí plénum všech soudců. Funkční období předsedy a místopředsedů Evropského soudu pro lidská práva je tříleté.