Nezávislý odborový svaz Policie ČR (NOS PČR) ostře kritizuje ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) za jeho středeční slova, podle nichž není důvod zvyšovat platy Vězeňské službě. Podle odborářů panuje ve službě nespokojenost, chybí stovky příslušníků a zkušenější zaměstnanci odcházejí. Předsednictvo svazu to uvedlo na svém webu.

Ministr spravedlnosti před výjezdním zasedáním vlády v Kutné Hoře uvedl, že „Vězeňská služba je na tom s platy podle mě momentálně velmi dobře, řekl bych nejlépe za posledních několik let. Nemám signály o tom, že by tam byla nějaká nespokojenost.“

Výrok vyvolal vlnu nevole. Místopředseda NOS PČR Petr Cieluch, který ve svazu zastupuje Vězeňskou službu, reagoval ostře:
„Situace je vážná, slova ministra jsou výsměch a všechny mohou akorát naštvat.“ Podle něj výrok zcela neodpovídá realitě. Vězeňské službě chybí stovky příslušníků, ti sloužící jsou přetíženi a se svým ohodnocením nespokojeni. „V loňském roce opustilo řady Vězeňské služby více lidí, než bylo náborem získáno. Odcházejí zkušení psovodi, vypomáhá justiční stráž, a na jejich místa nastupují mladí, nezkušení kolegové,“ dodal.

Vězeňské službě ČR nadále chybí personál, přičemž situace se od začátku roku 2024 zhoršuje. K počátku května bylo neobsazeno 748 míst určených pro příslušníky a dalších 194 pro civilní zaměstnance. Počty volných pozic jsou navíc ovlivněny tím, že na začátku roku došlo ke snížení celkového počtu plánovaných míst. Pokud by k tomuto snížení nedošlo, činil by aktuální personální deficit 1256 pracovníků, tedy zhruba 10,7 procenta.

Mohlo by vás zajímat

Grosman: Blažek neví, o čem mluví

Kriticky se k ministrovým slovům postavil i člen předsednictva NOS PČR Jiří Grosman:
„Nechápu, co svými slovy chtěl pan ministr říct. Vězeňská služba ČR je na tom s platovými podmínkami stejně špatně jako další bezpečnostní sbory. Výrok pana Blažka je zarážející a neodpovídá realitě.“

Předseda policejních odborů Tomáš Machovič reagoval podobně:
„Nevěříme svým uším. Pan ministr buď nemá korektní informace, nebo nechce respektovat fakta. Proti jeho výroku se musíme ohradit, pravda je opačná – nespokojenost panuje.“

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek plánuje sérii jednání o platech zaměstnanců Foto: Ministerstvo spravedlnosti

Odbory požadují rovné financování všech složek

Odbory dlouhodobě žádají, aby byly všechny bezpečnostní složky – policie, hasiči, vojáci i vězeňská služba – financovány spravedlivě. Machovič připomněl, že pokud má dojít ke zvyšování platů, nemělo by se zapomínat na sbory pod ministerstvem spravedlnosti a financí, tedy na Vězeňskou službu a celníky.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už dříve uvedl, že výše navýšení platů u policie a hasičů bude vycházet z požadavků armády. Odboráři se tehdy shodli, že zatím neplánují protesty a vyčkají na výsledek jednání vlády.

Dlouhodobý personální nedostatek

Mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová na konci loňského roku uvedla, že sboru chybí nejen dozorci a strážní, ale i psychologové, vychovatelé a zdravotní sestry. Podle údajů bylo tehdy neobsazených přibližně 760 tabulkových míst pro příslušníky a 205 míst pro civilní zaměstnance.

Na kritickou personální situaci, přepracovanost a nízké bezpečnostní standardy upozornili v dubnu i zaměstnanci věznice Oráčov, kteří se obrátili dopisem na státní instituce.

Odboráři: Výrok je nezodpovědný a nebezpečný

Podle NOS PČR jsou podobné výroky na nejvyšší vládní úrovni neodpovědné. Vysílají špatný signál nejen zaměstnancům vězeňské služby, ale celé bezpečnostní komunitě. Mnozí příslušníci odcházejí do tří let od nástupu a zkušení lidé se nahrazují začátečníky. Práce justiční stráže je přitom odlišná a nemůže plně nahradit roli profesionálních dozorců.

„Ministr spravedlnosti by měl svoje výroky korigovat a respektovat skutečný stav – tedy nízké finanční ohodnocení, nedostatek sil a velkou nespokojenost v řadách Vězeňské služby ČR,“ uzavírá předsednictvo odborového svazu.