Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za nedostatečné provádění nařízení o digitálních službách (DSA). Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Záležitostí by se měl nyní zabývat Soudní dvůr Evropské unie.

Ministerstvo průmyslu potvrdilo, že EK dnes rozhodla o podání žaloby na Česko kvůli tomu, že dosud nebyly splněny některé povinnosti z evropského nařízení o digitálních službách. „Samotnou žalobu zatím komise nepodala, její detaily se teprve dozvíme. Zatím nám v řízení nehrozí žádná pokuta, soud bude rozhodovat o tom, zda Česko nesplnilo svou povinnost, a případně stanoví dodatečný termín, kdy máme dát vše do pořádku,“ uvedl mluvčí resortu Marek Vošáhlík.

Problémem je i chybějící národní koordinátor

Pěti členským státům unijní exekutiva vytýká, že nejmenovaly nebo nezmocnily národního koordinátora digitálních služeb a nestanovily pravidla pro sankce za porušení předpisů podle nařízení o digitálních službách.

Projednávání zákona ve sněmovně se podle Vošáhlíka opakovaně zdržuje. „Očekáváme, že sněmovna zákon schválí během června a Komise tak nebude mít důvod v řízení pokračovat. Schválení je důležité nejen z hlediska tohoto rozhodnutí, ale zejména přínosů samotného zákona. Ten přinese lidem větší bezpečnost na internetu a lépe je ochrání před falešnými a nebezpečnými výrobky na on-line tržištích,“ dodal.

DSA má zajistit jednotný přístup v celé EU

Norma po členských státech požaduje, aby určily jeden nebo více příslušných orgánů, které budou vykonávat dohled nad DSA a jeho vymáháním. Jeden z těchto orgánů se měl také do 17. února 2024 stát takzvaným národním koordinátorem (Digital Services Coordinator, DSC). Tito koordinátoři jsou podle unijní exekutivy nezbytní pro „dohled nad nařízením DSA a jeho vymáháním a pro zajištění jednotného uplatňování tohoto nařízení v celé unii, a to ve spolupráci s Evropskou komisí“.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen Foto: Evropská komise

Polsko národního koordinátora k plnění úkolů podle nařízení DSA nejmenovalo a nezmocnilo. Ačkoliv Česko, Kypr, Španělsko a Portugalsko koordinátory jmenovaly, nesvěřily jim nezbytné pravomoci k plnění úkolů podle unijního nařízení, uvádí komise. V Česku byl dohledem pověřený Český telekomunikační úřad.

Nařízení rovněž vyžaduje, aby členské státy stanovily pravidla pro sankce za porušení normy, což všechny výše uvedené členské státy neučinily. Komise proto zahájila řízení o nesplnění povinnosti, a protože státy nepřijaly potřebná opatření, rozhodla se případ předložit Soudnímu dvoru EU.

Mohlo by vás zajímat

Nařízení cílí na větší bezpečnost a ochranu práv

Nařízení o digitálních službách komplexně upravuje sektor digitálních služeb v rámci EU a jeho cílem je zajistit správné fungování jednotného trhu, udržovat bezpečné on-line prostředí a chránit základní práva uživatelů. DSA stanovuje pravidla a povinnosti pro digitální služby, které fungují jako zprostředkovatelé, tedy propojují uživatele se zbožím, službami a obsahem. Jde o celé spektrum digitálních služeb, od služeb poskytujících síťovou infrastrukturu přes webhosting až po on-line platformy, jako jsou sociální sítě nebo internetová tržiště.

Nařízení DSA mimo jiné vyžaduje, aby velké internetové platformy a vyhledávače dělaly víc pro boj s nezákonným obsahem a riziky pro veřejnou bezpečnost. Musejí také více dbát na soukromí uživatelů, jinak jim hrozí vysoké pokuty.

Hlavní body nařízení DSA:

  • Zodpovědnost platforem: Velké platformy jako Facebook, Google nebo Amazon musí rychleji a efektivněji zasahovat proti nelegálnímu obsahu (např. nenávistné projevy, dezinformace, padělky).
  • Větší ochrana uživatelů: DSA posiluje práva uživatelů na odvolání proti mazání obsahu nebo zablokování účtů.
  • Transparentnost algoritmů a reklamy: Platformy musí zveřejnit, jak fungují jejich doporučovací systémy a cílení reklam.
  • Zvláštní povinnosti pro největší hráče (označované jako VLOPs – Very Large Online Platforms): Tito giganti musí pravidelně hodnotit rizika, která jejich systémy přinášejí (např. pro demokracii, zdraví nebo bezpečnost), a aktivně je řešit.
  • Zřízení národních koordinátorů: Každý členský stát musí mít orgán odpovědný za dohled a vymáhání pravidel DSA, který spolupracuje s Evropskou komisí.