Britský soud částečně vyhověl české námitce v kauze Diag Human, ale podle podnikatele Josefa Šťávy to nemá žádný vliv na hlavní spor.
Česko podle rozhodčího nálezu z roku 2022 nadále dluží 15,5 miliardy korun, přičemž denně narůstají za zmařenou investici s krevní plazmou z počátku 90. let minulého století úroky o 1,3 milionu.
Potvrzený nárok?
O soudním rozhodnutí informoval server Odkryto.cz. Podle něj odvolací soud Šťávovy nároky zpochybnil. Ministerstvo financí ve středu potvrdilo, že rozsudek obdrželo a po jeho analýze rozhodne o dalším postupu. Ondřej Macura z odboru vnějších vztahů ministerstva řekl, že podle soudu by rozhodčí nález měl být zrušen kvůli tomu, že Šťáva v rozhodném období firmu Diag Human neovládal.
Server Odkryto.cz napsal, že Šťáva přestal splňovat nárok na ochranu investice podle mezinárodní dohody mezi ČR a Švýcarskem, když v roce 2011 převedl akcie Diag Human do lichtenštejnské společnosti Koruna Trust.
Návrh na ukončení sporu
„Napadený nález z května 2022 nebyl zrušen. Nárok na odškodnění pana Josefa Šťávy jako druhého žalobce byl odvolacím soudem potvrzen,“ stojí ve vyjádření českošvýcarského podnikatele a společnosti Diag Human, které zaslal advokát Jan Kalvoda. Podle něj je prohlášení ministerstva financí o zrušení rozhodčího nálezu „neúplné do té míry, že nepravdivé“. Soud vyhověl jednomu ze dvou českých odvolání z formálních důvodů bez vlivu na výsledek sporu a české námitky vůči Šťávovi odmítl, uvedla firma a podnikatel.
„Je tedy potvrzena platnost mezinárodního nálezu z května 2022 i předchozích soudních rozhodnutí o povinnosti České republiky nahradit v plné výši škodu způsobenou panu Josefu Šťávovi,“ stojí v tiskové zprávě podnikatele a Diag Human. Prohlášení také zmiňuje, že společnost má k dispozici opravný prostředek a kromě toho může vymáhat škodu podle rozhodčího nálezu z roku 2008.
Mohlo by vás zajímat
Podle firmy a Šťávy je největší překážkou smíru neochota českých vlád respektovat soudní výroky. Šťáva navrhuje jednání o ukončení sporu. Nabízí na dva měsíce zastavit úročení.
Dlouholetý spor
Kauza Diag Human začala v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco. Z té druhé se později stala firma Diag Human. V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že výběrové řízení nevyhrála a v dopise od ministerstva zdravotnictví pro firmu Novo Nordisk zazněly pochybnosti o solidnosti Conneca. Šťáva se od té doby s Českem soudí.
Arbitráž, kterou vedl až do roku 2014 v České republice, připravil jeho tehdejší právník Josef Oršula ve spolupráci s náměstkem ministerstva zdravotnictví Alešem Dvouletým v roce 1996. Diag Human měla své lidi ve státní správě a dokonce i v rozhodčích orgánech.
Zpočátku se jí díky tomu dařilo a český stát jí vyplatil 327 milionů korun. Od roku 2007 ale ministerstvo zdravotnictví změnilo taktiku a firma už neměla ve státní správě páky, jak proces ovlivnit a nakonec v roce 2014 českou arbitráž prohrála. Pokoušela se tento výsledek zvrátit u zahraničních soudů, ale tam, kde už definitivně rozhodly, prohrála znovu – v Rakousku, Francii a ve Švýcarsku.