Ceny ropy na světových trzích mají klíčový vliv na náklady na dopravu a dovážené zboží. Čím je ropa dražší, tím více se platí za produkty dovážené ze zahraničí, zahraniční dovolené, stejně jako za dojíždění do práce a další cesty. V posledních letech byla paliva drahá a jejich cena se držela na vysoké úrovni kvůli válkám a snížené nabídce suroviny. Nyní se tento trend obrátil a ropa na burze stojí nejméně za poslední 4 roky. Významný vliv na tuto situaci má celní válka zahájená Donaldem Trumpem.
Nejlevnější barel za 4 roky
Pokles ceny ropy na komoditní burze je důvodem k radosti především pro řidiče a dopravní firmy. Nízké ceny pohonných hmot způsobují, že tankování na čerpací stanici je méně finančně zatěžující. Aktuální cena ropy za barel vedla ke snížení ceny benzinu Natural 95 pod hranici 40 CZK, a také k poklesu nákladů na nákup leteckého paliva a motorové nafty.
Nízká cena ropy na komoditní burze je především výsledkem zvýšení nabídky na trzích při zachování stejné nebo nižší poptávky po palivech. Těžba ropy na Blízkém východě vzrostla, stejně jako v dalších částech světa. To se však neprojevilo zvýšením zájmu o nákup paliva, protože cestovní boom po pandemii již pominul. K tomu se přidaly politické a hospodářské otřesy vyvolané Donaldem Trumpem. Jeho kroky způsobily pokles nálady investorů, kteří se obávají, že celní válka povede ke globální recesi.
Vliv celní války na cenu ropy
Hlavním cílem celní války, kterou rozpoutal prezident Spojených států, je posílit americkou ekonomiku prostřednictvím omezení dovozu ze zemí jako Čína. Jde o zemi s nízkými výrobními náklady, kde vláda podporuje export a globální expanzi. Konkurenceschopné ceny se promítají do nárůstu prodeje čínského zboží při současném poklesu spotřeby domácích výrobků. Donald Trump chce tento nepříznivý trend zastavit zavedením vysokých cel, která v praxi vedou k úplné neekonomičnosti dovozu z Asie.
Omezení nákupů čínského zboží kvůli prudkému nárůstu jejich cen zároveň vedlo k poklesu poptávky po jejich dopravě. Do Spojených států míří méně letadel, lodí a dalších dopravních prostředků naložených objednanými předměty ze zahraničí. Dopravní firmy tak realizují méně zakázek a nakupují menší množství paliva. Na trhu zůstává více ropy, což se promítá do poklesu její ceny.
Ekonomická nejistota narůstá
Investoři vyjadřují znepokojení nad dalšími kroky Donalda Trumpa, který uvalil na čínské zboží extrémní cla. Jejich částečné zmírnění a uvolnění nových daňových předpisů sice situaci na trhu částečně uklidnilo, ale nestačilo to ke zklidnění celkové ekonomické nálady. Analytici sledují další kroky amerického prezidenta s obavami, že jeho mezinárodní politika povede ke globální recesi.
Hrozba recese neustále visí nad Trumpovými kroky a podněcuje přesun části kapitálu a investic mimo území Spojených států. To snižuje význam ropy jako exportní suroviny a zanechává budoucnost cen pohonných hmot na komoditních trzích nejistou, protože další kroky amerického prezidenta zůstávají nejasné.
Mohlo by vás zajímat
Je možné, že cena za barel ropy časem vzroste, ale v tuto chvíli k tomu neexistují žádné jasné signály. Řidiči a dopravní společnosti zatím využívají zlevnění pohonných hmot, přičemž benzin i nafta jsou o desítky procent levnější než před dvěma až třemi lety.