Nejvyšší soud USA otevřel cestu k obnově kontroverzního opatření, které transgenderovým osobám brání sloužit v americké armádě. Vyhověl žádosti ministerstva spravedlnosti a zrušil celostátní zákaz, který dosud bránil Trumpově administrativě v naplňování jejího exekutivního výnosu. Toto rozhodnutí může znamenat propuštění tisíců vojaků, kteří podstoupili tranzici nebo trpí genderovou dysforií.
Donald Trump při návratu do Bílého domu okamžitě zrušil politiku otevřenosti zavedenou svým předchůdcem Joem Bidenem. V lednu podepsal exekutivní příkaz, který opětovně zakazuje transgender osobám sloužit v ozbrojených silách. Tento krok vyvolal ostrou kritiku organizací na ochranu lidských práv i zástupců armády, podle nichž jde o krok zpět a diskriminační opatření, které poškozuje nejen jednotlivce, ale i samotnou armádu.
Trump ve výnosu tvrdí, že pohlavní identita transgender osob je „nepravda“ a že jejich přítomnost v armádě podrývá disciplínu a bojeschopnost. Pentagon následně vydal pokyn, který nařizuje vyloučení osob s diagnózou genderové dysforie nebo těch, kteří podstoupili tranzici. Pokyn nicméně ponechává prostor pro výjimky, pokud by služba těchto jednotlivců přímo podporovala vojenskou efektivitu.
Soudce: Neopodstatněné a nespravedlivé
Politika Trumpovy administrativy čelila u federálních soudů tvrdé kritice. Soudce Benjamin Settle v předchozím rozhodnutí označil Trumpův zákaz za „nepodložený, dramatický a zjevně nespravedlivý“ a upozornil, že americká ústava zaručuje rovnou ochranu před zákonem. Podle něj administrativě chyběly důkazy o tom, že transgender osoby narušují chod armády. Naopak, dlouhodobé příklady sloužících transgender vojaků ukazují opak.
Rozhodnutí soudu ohrožuje existenci vojenské kariéry tisíců vojaků a vojaček, kteří otevřeně deklarovali svou identitu nebo procházejí tranzicí. Pro transgender komunitu jde o tvrdou ránu, která významně omezuje jejich možnosti podílet se na obraně vlasti a narušuje důstojnost a rovnost přístupu.
Mohlo by vás zajímat
Organizace na ochranu práv LGBTQ+ osob i právní experti upozorňují, že opatření odporuje moderním přístupům k lidským právům i vojenské praxi v řadě demokratických zemí. Zákaz rovněž může odradit špičkové kandidáty, kteří by jinak mohli přinést armádě přidanou hodnotu.
Pentagon: Pohlaví se nemění
Ministerstvo obrany tvrdí, že pohlaví je biologický fakt, který je neměnný a nezbytný pro vojenskou integritu. Genderová dysforie je podle něj zdravotní stav neslučitelný s armádním režimem. Kritici tento postoj označují za zastaralý a vytržený z kontextu moderní medicíny i psychologického poznání.
Skupina transgender vojaků, která podala žalobu proti Trumpovu nařízení, oznámila, že se bude bránit dalšími právními prostředky. Podle jejich právníků jde o porušení základních principů rovnosti a lidské důstojnosti. Opatření by podle nich mohlo vyústit v masové propuštění, degradace nebo znemožnění kariérního postupu.
USA se tak znovu ocitají ve středu ostřé debaty o tom, kdo má právo sloužit vlasti a za jakých podmínek. Pro jedny je to otázka vojenské efektivity, pro druhé lidské rovnosti. Odpověď na tuto otázku bude formovat nejen americkou armádu, ale i podobu občanskych práv v 21. století.