Korupční kauza Vidkun týkající se úniků informací z policejních spisů a ovlivňování kauz míří k Nejvyššímu soudu. Bývalý olomoucký krajský policejní náměstek Karel Kadlec, podnikatel Ivan Kyselý i bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD, nyní SOCDEM) podali dovolání.
V případu, který odkrývá korupční vztahy mezi podnikateli, policisty a veřejnými činiteli, všichni tři aktéři po celou dobu procesu popírali vinu. Kadlece vrchní soud poslal loni v říjnu do vězení na 3,5 roku, další dva odešli od soudu s podmíněnými a peněžitými tresty. Podle informací ČTK Kadlec trest ze zdravotních důvodů nenastoupil.
Soud výrazně zvýšil peněžitý trest
Jako první podal dovolání podnikatel Ivan Kyselý odsouzený za pokus účastenství ve formě organizátorství zneužití pravomoci úřední osoby, kterému vrchní soud výrazně zvýšil peněžitý trest, a to z 346 000 na 1,82 milionu korun a potvrdil mu podmíněný trest.
V pátek minulý týden podal dovolání prostřednictvím svého obhájce také bývalý policejní náměstek Karel Kadlec, který podle rozsudku Kyselému předával soustavně a dlouhodobě informace z policejních spisů. „My rozhodnutí odvolacího soudu považujeme za nezákonné, proto jsme využili mimořádných opravných prostředků. Dovolání je tak podáno,“ řekl dnes obhájce Tomáš Grepl.
Odsouzení „na základě hospodských řečí“
Kadlecovi vrchní soud výrazně zpřísnil trest, místo podmínky jej poslal na 3,5 roku do vězení. Odsouzen byl za pokus o zneužití pravomoci úřední osoby. Vrchní soud mu rovněž potvrdil pětiletý zákaz činnosti v bezpečnostních složkách, souběžně s uložením trestu vězení ve věznici s ostrahou mu snížil peněžitý trest ze 438 000 na 219 000 korun.
Krajský soud obdržel také dovolání bývalého hejtmana Rozbořila odsouzeného za podplácení a za účastenství ve formě pomoci zločinu zneužití pravomoci. Rozbořila soud odsoudil ke dvěma letům s podmíněným odkladem na 3,5 roku a uložil mu peněžitý trest 182 000 korun.
Mohlo by vás zajímat
„Jako důvod jsme dali nezákonnost provedených odposlechů, způsob provedení odposlechů a také to, že nebylo vycházeno z právní zásady In dubio pro reo, tedy v pochybnostech ve prospěch obviněného,“ řekl dnes ČTK obhájce Petr Konečný. Poukázal přitom, že Rozbořil byl podle něj odsouzen na základě hospodských řečí, které nesměřovaly k trestné činnosti.
Kauzy akvaparku, HC Olomouc nebo Tesco SW
Podle rozsudku Kadlec Kyselému dlouhodobě poskytoval informace z devíti trestních řízení, šlo o kauzy olomouckého akvaparku, HC Olomouc nebo kauzu Tesco SW. Kyselý podle žalobce tyto informace využíval k posílení svého vlivu. Oba vinu po celou dobu popírali, stejně jako bývalý hejtman Rozbořil, který je v celé kauze souzen za jednu věc, kdy podle rozsudku Kadlecovi nabízel za informace ke kauze stavby jezdeckého areálu v Lazcích úplatek. Hlavními důkazy byly odposlechy.
Zadržen i bývalý ministr Ivan Langer
Vrchní soud loni v říjnu vynesl pravomocný rozsudek po devíti letech od zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v Praze a Olomouckém kraji a 4,5 roku po otevření případu u krajského soudu. Kauza zasáhla i do nejvyšších pater policie, o místo kvůli ní přišel například šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek či bývalý náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach, od policie kvůli kauze odešel i tehdejší ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování (SKPV) Milan Pospíšek. U soudu poté vypovídali v pozici svědků.
Zadržen a prověřován byl v souvislosti s Vidkunem i bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer, v jeho bytě v Olomouci strávili kriminalisté více než 13 hodin. Blízký přítel a obchodní partner podnikatele Kyselého však nebyl obviněn a v kauze vypovídal také jako svědek.