Bez obav z odplaty, nezávisle a také s právem na přístup k informacím a soudům či bez právní odpovědnosti za jednání jménem klienta. Takové podmínky mají získat advokáti pro výkon své profese. Zajistit jim je má Úmluva Rady Evropy o ochraně povolání advokáta.

Dokument reaguje na nárůst hrozeb advokátům a zasahování do jejich povolání a profesních povinností. Rada Evropy na něm začala pracovat už v roce 2020.

Úmluvu přijal 12. března 2025 v Lucemburku Výbor ministrů. Návrh je otevřen k ratifikaci jednotlivými státy ode dneška.

„Jedná se o první mezinárodní právně závaznou smlouvu věnovanou ochraně povolání advokáta. Je otevřena i státům mimo členské státy Rady Evropy,“ uvádí Rada Evropy, která má 46 členských států, zastupujících celkem 700 milionů lidí. Celá Úmluva o ochraně povolání advokáta má patnáct stran.

Mohlo by vás zajímat

Právo na přístup k informacím i soudům

Jednotlivé státy mají podle Úmluvy zajistit funkční profesní sdružení advokátů, bránit nezávislost právníků a jejich roli ve společnosti či vypracovat profesní standardy chování.

Profesně pak mají státy zaručit rychlý přístup advokátů ke klientům, včetně těch zbavených svobody, nebo „účinný přístup k veškerým relevantním materiálům, které mají v držení nebo pod kontrolou příslušné veřejné orgány, soudy a tribunály, když jednají jménem klientů“. To se má odehrát bez zbytečného odkladu a omezení.

Advokáti mají mít rovněž právo na účinný přístup k soudu a komunikaci se soudem a právo informovat veřejnost o svých službách.

Netrpět za klienta, nevydávat o něm důkazy

Podle Úmluvy zajistí státy, aby „advokáti nenesli občanskoprávní ani trestní odpovědnost za ústní a písemná prohlášení učiněná v dobré víře a s pečlivostí při vedení veškerého řízení jménem svých klientů“.

Dále Úmluva zakotvuje důvěrnost komunikace s klientem, a to jakýmikoli prostředky. Rovněž vyžaduje, aby advokáti nebyli povinni zveřejňovat, vydávat nebo poskytovat důkazy týkající se jakýchkoli informací od klientů a o klientech.

„Strany zajistí, aby právníci netrpěli nepříznivými důsledky způsobenými tím, že jsou ztotožňováni se svými klienty nebo s věcmi svých klientů,“ uvádí se v dokumentu. Tento článek se použije bez újmy na svobodě projevu tak, jak je chráněna Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod a vnitrostátním právem.

Možnost navrhovat reformy

Advokáti mají mít rovněž právo informovat veřejnost o věcech svých klientů s výjimkou zákonných omezení.

Mohou se účastnit veřejné diskuse o právu, navrhované legislativě, soudních rozhodnutích a výkonu spravedlnosti. Při tom mohou prosazovat právní stát, jeho dodržování i předkládat návrhy na reformy.

Útoky, zastrašování, vměšování

Pokud jde o disciplinární řízení proti advokátům, má být zahájeno nezávislou a nestrannou disciplinární komisí zřízenou profesním sdružením. Vedeno má být „v souladu s požadavky na spravedlivý proces podle článku 6 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod“.

„Jakýkoli zákaz práva vykonávat praxi by měl být uložen pouze za nejzávažnější porušení profesních standardů,“ stojí v Úmluvě.

Státy mají rovněž zajistit, aby se advokáti nestávali terčem fyzických útoků, zastrašování nebo nepatřičného vměšování do jejich profese.

Dohlížet bude GRAVO

Monitorovat dodržování této smlouvy v jednotlivých státech bude nová skupina expertů GRAVO. Skládat se bude nejméně z osmi a nejvýše z 12 volených členů ze zástupců smluvních zemí, a to na čtyřleté období. Členy expertní skupiny nesmí být dva lidé z jedné země. Mandát člena bude možné prodloužit.

Po vzoru podobných už existujících expertních skupin Rady Evropy, jako jsou GRECO (skupina států proti korupci) nebo CEPEJ pro efektivní justici, bude také GRAVO pracovat prostřednictvím „hodnotících kol“. V jednotlivých kolech vyhodnotí postup implementace Úmluvy v jednotlivých státech.

O provádění Úmluvy bude pravidelně informováno Parlamentní shromáždění Rady Evropy a Výbor ministrů.