Zpřísnění zákazu zveřejňování totožnosti osob podezřelých či obviněných v trestních kauzách nejspíš Sněmovna neschválí. Ústavně-právní výbor, který návrh původně podpořil, dnes zaujal neutrální postoj. Ani jeden z přítomných členů výboru se pro návrh nevyslovil. To výrazně snižuje šanci, že by změna prošla i v plénu.

Kontroverzní úpravu navrhl předseda výboru Radek Vondráček (ANO). Ta měla zabránit nejen policii, ale i komukoliv dalšímu – tedy včetně médií – zveřejňovat informace vedoucí k identifikaci obviněných, poškozených či svědků v trestním řízení. Výjimkou by byly pouze případy, kdy by veřejný zájem převážil nad právem na soukromí.

Podle Vondráčka by novela chránila obyčejné lidi, nikoliv politiky a veřejně známé osoby. Piráti však mluvili o „náhubkovém zákoně“, který by mohl zamezit informování o podezřeních z korupce a dalších závažných kauz.

Novináři varovali před autocenzurou a omezením svobody slova

Proti návrhu se postavila celá řada novinářských a vydavatelských organizací – Česká unie vydavatelů, Asociace online vydavatelů, Syndikát novinářů či český výbor IPI. Ve společném prohlášení označily návrh za hrozbu pro svobodu slova a pokus o omezení investigativní práce. Podle nich by přijetí úpravy mohlo vést k autocenzuře a strachu informovat o trestních kauzách.

V praxi by tak mělo i nadále platit, že orgány činné v trestním řízení nesmí v přípravném řízení zveřejnit identitu účastníků řízení. Zákaz ale nedopadá na média a další subjekty – a právě to se mělo změnit. Vývoj ve výboru ale naznačuje, že změna nenajde ve Sněmovně dostatečnou podporu.

Mohlo by vás zajímat