Prezident Petr Pavel dnes řešil se zástupci Soudcovské unie kroky, které by stát mohl udělat k zefektivnění soudního řízení. K tématům schůzky patřila digitalizace nebo takzvaná justiční mapa, tedy územní i profesní rozložení soudů a státních zastupitelství. Šéf unie Libor Vávra to řekl novinářům po dnešním setkání na Hradě, o něž sám požádal. Dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.

„Bavili jsme se zejména o věcech do budoucnosti – to znamená, jaké důležité kroky může český stát podniknout, aby zefektivnil a zrychlil soudní řízení nebo vůbec výkon spravedlnosti,“ popsal Vávra. „Jsou to mnohdy témata, která dalece přesahují jedno volební období. Proto by podle našeho názoru bylo správné a dobré, kdyby pan prezident tu debatu, až bude ustanovena nová vláda, trochu inicioval,“ pokračoval.

Digitalizace a mzdy jako cesta ke zlepšení

Ke zmíněným tématům podle něj patří mzdy odborného justičního aparátu nebo digitalizace, která by mohla výrazně zlepšit servis pro účastníky soudního řízení. „Byli jsme mile překvapeni, pan prezident většinu těch otázek znal, měl to načteno, takže jsme se opravdu dost rychle dostali k jádru věci,“ uvedl Vávra. Pavel se podle něj zajímal i o novelu trestního zákoníku, která má řešit přeplněnost věznic či přísné tresty za méně závažné činy.

Prezident Soudcovské unie Libor Vávra Foto: Právní prostor

Řeč přišla i na aktuální spor o platy soudců. „Poděkovali jsme panu prezidentovi za jeho veto. Shodli jsme se na tom, že nyní už je to otázka přezkumu soudem, případně Ústavním soudem,“ řekl Vávra. Unie nesouhlasí s výpočtem letošních platů na základě příslušné vládní novely. Jednotliví soudci, včetně Vávry, kvůli faktické stagnaci platů podali několik desítek žalob. Pavel sice novelu vetoval, ale Sněmovna ho v březnu přehlasovala. Justiční grémium tvrdí, že dva články novely odporují ústavnímu pořádku.

Justiční mapa: kde má justice opravdu sídlit?

O překreslení takzvané justiční mapy se diskutuje už delší dobu. Zástupci justice uvádějí, že rozmístění soudů je potřeba přizpůsobit reálným potřebám jednotlivých regionů. Poukazují na to, že některé okresní soudy mají desítky soudců, zatímco jiné fungují s několika málo lidmi. To podle nich vyvolává otázku, zda by soudní soustava měla zůstat čtyřstupňová, nebo se zredukovat na třístupňovou.

V současnosti je v Česku 86 okresních soudů, včetně deseti obvodních soudů v Praze a Městského soudu v Brně. Dále má ČR osm krajských soudů a jejich pobočky například v Liberci, Pardubicích, Táboře, Jihlavě, Olomouci nebo Zlíně. Dva vrchní soudy sídlí v Praze a Olomouci. Soudní soustavu uzavírají Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soud.