Prezident Petr Pavel rozhodl o zastavení trestního stíhání čtyř příslušníků českých speciálních sil obžalovaných v souvislosti se smrtí afghánského zajatce. Na síti x to dnes uvedla kancelář prezidenta republiky. Prezident při rozhodnutí zohlednil zejména mimořádnost válečné situace, v níž se prošetřovaný incident stal, a skutečnost, že vojáci nejsou obviněni primárně z násilných trestných činů, uvedl Hrad.

„Přihlédl rovněž ke složitému mezinárodnímu kontextu celého případu a délce dosavadního vyšetřování, které trvá již téměř sedm let,“ dodala prezidentská kancelář. Rozhodnutí spolupodepsal premiér.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Vahidulláh Chán zastřelil v roce 2018 na základně Šindánd v provincii Herát českého psovoda Tomáše Procházku a dva vojáky zranil. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Krátce poté, co byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Zadrženého afghánského vojáka vyslýchali i čtyři příslušníci 601. skupiny speciálních sil.

Až výjimečný trest

Státní zastupitelství v dubnu potvrdilo, že kvůli násilné smrti afghánského zajatce podalo na čtyři příslušníky českých speciálních sil obžalobu. Média už dříve informovala, že vojenská policie viní dva české vojáky z vydírání a neuposlechnutí rozkazu, dva z porušení povinnosti strážní služby a neposkytnutí pomoci. Obžalobu následně vypracoval státní zástupce Robert Hanuš. Za porušení povinnosti strážní služby i za neuposlechnutí rozkazu lze podle trestního zákoníku v krajním případě uložit až výjimečný trest, tedy včetně doživotí. Platí to v situaci, kdy jsou trestné činy spáchány za bojové situace a kdy jsou naplněny i další přitěžující okolnosti.

Pavel se podle kanceláře rozhodl vyhovět žádostem o milost podaných ve prospěch vojáků. Podle serveru iROZHLAS.cz obdržela prezidentská kancelář dvě žádosti o zastavení trestního stíhání už před téměř třemi lety, zaslaly je Česká obec legionářská a Nadační fond speciálních sil generála Moravce.

Mohlo by vás zajímat

Letos v dubnu Pavla k zastavení trestního stíhání vojáků vyzval předseda Motoristů sobě Petr Macinka. Vojáci podle něj jednali v mimořádně vypjatých bojových podmínkách a milost by byla projevem pochopení i úcty k jejich službě. Výzvu později podpořil předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Prezident tehdy v reakci uvedl, že chce před případnými kroky znát odpovědi na řadu otázek.