Lidem ohroženým bytovou nouzí má pomoci nový zákon o podpoře bydlení, který dnes schválil Senát. Počítá například se zřízením sítě kontaktních míst, která budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení. Vzniknout má také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi. Zákon nyní dostane k podpisu prezident. Pro zákon hlasovalo 35 ze 65 přítomných senátorů. Zapotřebí jich bylo alespoň 33. Zákon tak prošel jen o dva hlasy.
Zákon má pomáhat domácnostem s příjmy do 1,43násobku životního minima.
Odpůrci tohoto omezení namítají, že jde o nepřiměřené zúžení. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) už dříve řekl, že v Česku žije víc než 160.000 lidí v bytové nouzi. Desetinásobek lidí pak podle něj řeší takové problémy s bydlením, které by mohly vést až k jeho ztrátě. Lidé ohrožení bytovou nouzí by mohli snáze získat bydlení v obecních, družstevních nebo soukromých bytech. Zákon by také podle něj do systému bydlení mohl dostat víc bytů, protože se jejich vlastníci nebudou bát je pronajmout. Kritici zákona s tím ale nesouhlasí
Komplikovaný a náročný systém pomůže developerům
V prvním roce má podpora bydlení stát státní pokladnu 600 milionů korun a po plném náběhu 1,5 miliardy korun. Kulhánek zdůrazňoval, že už nyní bytová nouze stojí státní pokladnu 4,1 miliardy korun. Uvedl, že zákon představuje účinné nástroje, kterými se jinde podařilo bytovou nouzi zkrotit. Navíc podle něj obsahuje řadu pojistek proti takzvaným obchodníkům s chudobou, aby pro ně nebyl lukrativní, a měl by navíc vůči jejich segmentu vytvořit alternativu.
Podle senátora Martina Bednáře (ANO) si zákon ale zaslouží zamítnout. Přinese podle něj vznik státní realitní kanceláře, vloupává se do zákona o obcích, vyvolá vznik dalších úřednických míst a další výdaje. Zákon podle něj pomůže developerským firmám v lokalitách, kde se jim nedaří pronajímat byty. Jiří Čunek (KDU-ČSL) řekl, že systém bude komplikovaný a administrativně náročný.
Mohlo by vás zajímat
„Je to první systémová norma, která řeší systémovou nouzi koncepčně,“ zdůraznil Kulhánek, i když připustil, že zákon není dokonalý.
O tom, kdo je v bytové nouzi, rozhodne úřad
Kontaktních míst má vzniknout 115. Vznikat budou hlavně v lokalitách, kde je vyšší počet osob ohrožených ztrátou bydlení a kde jsou pracoviště úřadu práce. Ostatní obce se budou moci rozhodnout, zda si dobrovolně kontaktní místo zřídí. Na kontaktní místo budou dostávat příspěvek na výkon státní správy. Zákon obsahuje i takzvanou překlenovací asistenci. Má fungovat po uplynutí dvouleté podpory, a pokud by se klient případně poté stěhoval do jiného bytu, bude mít ještě dva měsíce asistenci v novém bydlení.
O tom, zda je žadatel v bytové nouzi rozhodne úřad práce. Bude vydávat závazné stanovisko kontaktnímu místu. Úřad posoudí příjmy a majetek dané domácnosti a vyvodí, zda domácnost spadá do cílové skupiny, které je podporou byldení třeba pomoci. Mezi zranitelné skupiny zařadila Sněmovna i osamělé těhotné ženy a samoživitelky.
Podpora bydlení bude stát peníze a nic se nevyřeší?
Schválení zákona podpořila již dříve i Česká komora architektů, která se na senátory obrátila s otevřeným dopisem. Je to podle ní první krok k systémovému řešení bytové nouze.
Zákon již ve středu kritizoval i senátor z klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Hraba. Uvedl mimo jiné, že systém není určen výlučně pro občany ČR nebo EU, ale i pro azylanty a lidi s doplňkovou ochranou. Kulhánek na to dnes řekl, že zákon se vztahuje na občany EU s trvalým pobytem, na azylanty a na lidi s doplňkovou ochranou, nikoli s dočasnou ochranou, kterou mají uprchlíci z Ukrajiny. „Zákon bude stát neuvěřitelné množství peněz a rozhodně nevyřeší problém bydlení,“ řekla Vladimíra Ludková (ODS), podle níž se stát stane realitním makléřem a vyrobí další úředníky.
Předlohy se naopak zastal Martin Krsek z klubu SEN 21 a Piráti, podle kterého se mohou dostat na trh byty, které nyní majitelé nepronajímají z obav z problémů s nájemníky. „Obchod s chudobou dostane tímto zákonem ránu z hlediska ekonomické zajímavosti,“ míní Krsek. Jeho kolega z klubu Jan Holásek uvedl, že veřejná sféra nemá primárně byty stavět, ale má vytvořit právní stav, který dostupné bydlení zajistí.