Unie státních zástupců vyjádřila podporu podávání žalob na doplacení platů státním zástupcům za část loňského a letošního roku. Rozhodlo o tom Shromáždění zástupců sekcí na svém jednání v Kutné Hoře. Státní zástupci tak následují příklad soudců, kteří již desítky žalob na platy podali.
Platy státních zástupců byly podle unie kráceny i zpětně
„Shromáždění zástupců sekcí na svém zasedání v Kutné Hoře podpořilo podání civilních žalob vybraných státních zástupců na doplacení platu státního zástupce, a to za období části roku 2024 a části roku 2025,“ uvedla Unie státních zástupců v tiskové zprávě. Podle jejího vyjádření nebyly od července 2024 platy vypláceny v zákonem předpokládané výši 90 procent soudcovského platu. Zároveň byly platy za únor a březen 2025 podle unie stanoveny zpětně účinným zákonem, což považuje za rozpor s ústavními zásadami.
Zatímco soudci žalují předsedy soudů, kteří vydali výměry podle vládní novely, státní zástupci musí volit jinou právní strategii. Prezident Unie státních zástupců Tomáš Foldyna již dříve upozornil, že nálezy Ústavního soudu ve věci platů soudců na státní zástupce přímo nedopadají, protože ti podle ústavy nejsou součástí soudní moci. „Skutečně nemáme ohledně letošního roku jasno. Jsou kolegové, kteří jsou rozhodnější, ale jako celek držíme spíše zpátky, i s ohledem na nález Ústavního soudu z roku 2010,“ uvedl před týdnem pro Českou justici.
Důvodem žalob je zpětná účinnost a snížení platové základny
Sporná vládní novela, kterou v březnu prosadila Sněmovna i přes prezidentské veto, způsobila faktickou stagnaci platů soudců a navázaně i státních zástupců. Norma zároveň stanoví, že se má použít zpětně od 1. ledna 2025, což Justiční grémium – tedy zástupci soudů a státních zastupitelství – považuje za protiústavní. Vzory žalob, které poskytla Soudcovská unie, pracují i s variantou přerušení řízení a postoupení otázky Ústavnímu soudu, případně s přímou aplikací práva EU. Dva články napadené novely podle Justičního grémia odporují jak českému ústavnímu pořádku, tak evropskému právu.
Shromáždění Unie státních zástupců zároveň přijalo změny stanov organizace. Po formální části jednání následoval společenský program u příležitosti 30. výročí založení Unie. V rámci večera vystoupili čestná prezidentka Lenka Bradáčová, bývalý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, zakládající člen Jan Jakovec a současný prezident Tomáš Foldyna.