Žena, která po rozdělení Československa pracovala tři roky na Slovensku, dostávala léta nižší důchod kvůli chybné metodice výpočtu. Česká správa sociálního zabezpečení sice svůj postup změnila už v roce 2009, dotčené důchodce ale neinformovala a výši jejich penzí nepřepočítala. Úřad po kritice ombudsmana odmítl pochybení a tvrdí, že jednal v souladu s právními předpisy.
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) se ohradila proti ostré kritice veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, podle něhož úřad roky chyboval při výpočtu důchodů lidem, kteří část své pracovní dráhy strávili mimo Česko. Ombudsman upozornil na případ ženy, která kvůli zastaralému výpočtu přišla o značnou část penze. ČSSZ připouští změnu výpočetní metodiky, ale tvrdí, že k žádnému pochybení nedošlo.
Důchod nižší kvůli práci na Slovensku
Žena, která pracovala v letech 1993 až 1996 na Slovensku, získala v roce 2007 český důchod. ČSSZ však do výpočtu zahrnula tzv. vyloučené doby, místo aby použila průměrné indexované výdělky, jak to později stanovila nová metodika z roku 2009. Kvůli tomu dostávala nižší penzi, než by jí podle ombudsmana náleželo. Úřad jí doplatil rozdíl jen za posledních pět let, což veřejný ochránce práv označil za nedostatečné a nespravedlivé.

„Věci, které se týkají doplácení důchodů, nelze dělat polovičatě. Nemůžeme takto obírat české důchodce,“ uvedl Stanislav Křeček a dodal, že ministerstvo práce na jeho podnět nijak nereagovalo.
ČSSZ: Postupovali jsme podle zákona
ČSSZ dnes odmítla, že by chybovala. Podle ní se do roku 2009 opravdu při výpočtu dílčích důchodů za práci v zahraničí používal model vyloučených dob. Až poté se začaly dosazovat průměrné výdělky. Tento nový postup se však podle úřadu vztahoval jen na nové žádosti a přepočet starších důchodů nebyl právně povinný.
„Považujeme za krajně nekorektní a účelové tvrdit, že jsme se dopustili pochybení,“ sdělila ČSSZ. Podle ní nelze doplatit víc než pět let zpětně, protože právní úprava to umožňuje jen při prokazatelném chybném úředním postupu – a ten podle správy nenastal.
Kampaň pro důchodce? Neproběhla a nebude
Ombudsman zároveň ČSSZ vyzval, aby spustila informační kampaň a upozornila příjemce důchodů s evropským prvkem přiznaným před rokem 2009, že mohou mít nárok na přepočet. Podle něj se problém může týkat stovek až tisíců lidí.
Úřad však kampaň odmítl s tím, že nemá zákonné zmocnění ani technické prostředky, jak vyhledat dotčené důchodce. Tvrdí, že všechny potřebné informace poskytuje individuálně – pokud se na něj pojištěnec sám obrátí. O kampani tedy neuvažuje.
Mohlo by vás zajímat
Jak se počítá důchod za práci v zahraničí?
Podle metodiky platné od roku 2009 se za dobu práce mimo Česko (například v rámci EU) dosazují tzv. průměrné indexované výdělky. Tím se simuluje, jaký příjem by měl pojištěnec, kdyby pracoval v Česku. Tento výpočet bývá zpravidla výhodnější než původní metoda, která práci v zahraničí z výpočtu zcela vyloučila.
Změna se ale nepromítla zpětně do všech starobních důchodů přiznaných před rokem 2009. A pokud se o přepočet důchodce sám nepřihlásí, žádná automatická náprava se nekoná. Ombudsman proto opakovaně žádá systémové řešení, které by dotčeným lidem pomohlo bez složitých administrativních kroků.