Americká administrativa pod vedením prezidenta Donalda Trumpa čelí ostré kritice poté, co se objevily zprávy o plánech deportovat migranty do Libye – země zmítané konflikty a známé porušováním lidských práv. Federální soudce Brian Murphy však tento plán dočasně zablokoval, s odkazem na předchozí soudní rozhodnutí, které zakazuje deportace do třetích zemí bez možnosti právního odvolání.

Podle agentur deportace hrozila mimo jiné lidem z Mexika, Vietnamu a Filipín. Není zřejmé, kolika osob se plán týkal. Podle AP se měl k přepravě použít vojenský letoun C-17, který pojme desítky osob.

Soudce: Musí mít možnost se bránit

Ve středu zasáhl soudce Brian Murphy, který plán dočasně zastavil. Odkázal na dřívější rozhodnutí, podle nějž musejí mít migranti možnost právně napadnout deportaci do země, ze které nepocházejí. Zdůraznil, že tento zákaz platí pro všechny federální agentury, včetně ministerstva obrany, které mělo deportaci realizovat.

Spojené státy dosud posílaly migranty do zemí, se kterými měly uzavřené dohody, například do Salvadoru či Panamy. V jednom známém případě však došlo k závažnému pochybení: muž s oprávněním k pobytu v USA byl vyhoštěn a skončil v salvadorském vězení pro těžké zločince.

Libye žádnou dohodu nepotvrdila

Americká administrativa se k případu oficiálně nevyjádřila. Obě konkurenční vlády v Libyi ale podle Reuters popřely, že by uzavřely jakoukoli dohodu s USA o přijímání deportovaných migrantů.

Libyjské úřady čelí dlouhodobé kritice OSN a organizací jako Amnesty International kvůli porušování práv migrantů. Tyto instituce považují Libyi za zemi, která není bezpečná pro vyhošťování. Přesto některé evropské státy podporují libyjskou pobřežní stráž s cílem omezit počet migrantů směřujících do EU přes moře.

Mohlo by vás zajímat