Na galavečeru v Brně se rozdávala ocenění v soutěži Právník roku. Skleněnou plastiku sv. Yva, svého patrona, si odneslo sedm osobností. Poctu nejvyšší, právnického „Oskara“ za celoživotní přínos, získal a do Právnické síně slávy byl uveden profesor Petr Hajn. Mezi oceněné tentokrát pronikl i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který převzal zvláštní cenu za přínos české justici.
Laureáty odborných kategorií jsou viceprezident Notářské komory ČR Pavel Bernard, předsedkyně trestního senátu Nejvyššího soudu Věra Kůrková, soudce Nejvyššího správního soudu Michal Bobek a advokát a pedagog Jan Pichrt.
Ministr Blažek, který je původní profesí advokát, podle poroty posunul legislativu k tomu, aby spolu všechny profesní stavy v justici mohly efektivněji fungovat.
Role ministra Blažka
„Zásadním způsobem přispěl například k otevření debaty o způsobu financování bezplatné právní pomoci a zajištění práva na právní pomoc, přičemž prvním krokem k naplnění role státu při zajištění bezplatné právní pomoci se za jeho osobního přispění stala novelizace advokátního tarifu,“ shrnula za pořadatele Česká advokátní komora (ČAK). Spolu s ní soutěž pořádá mediální a vzdělávací skupina EPRAVO.CZ .
Blažek měl nad akcí záštitu a rovněž byl členem poroty, která rozhodovala o vítězích. Předsedal jí Robert Němec, šéf České advokátní komory, místopředsedou byl Miroslav Chochola, předseda představenstva společnosti EPRAVO.CZ a zakladatel projektu Právník roku.
Mohlo by vás zajímat
Od soudců až po akademiky
Kategorii občanského práva ovládl brněnský notář Pavel Bernard, který se zabývá problematikou digitalizace notářských služeb a rozvojem odpovídajících aplikací Centrálního informačního systému Notářské komory.
V trestním právu se stala medailistkou předsedkyně trestního senátu Nejvyššího soudu ČR Věra Kůrková, která této oblasti zasvětila profesní život na všech stupních soudní soustavy. U Nejvyššího soudu působí 22 let.
Vítěz kategorie správního práva Michal Bobek dříve zastával pozici generálního advokáta Soudního dvora EU v Lucemburku. Porota připomněla také jeho působení v akademické sféře a vyzdvihla humor, jímž Bobek provází své přednášky.
V kategorii pracovního práva zvítězil člen Legislativní rady vlády Jan Pichrt, který vede katedru tohoto oboru na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.
Nejvyšší ocenění profesoru Hajnovi
Cenu za celoživotní přínos českému právu získal a do Právnické síně slávy vstoupil devadesátiletý profesor Petr Hajn, emeritní vysokoškolský pedagog a brněnský advokát. Na Právnické fakultě Masarykovy univerzity přes čtvrtstoletí vedl katedru hospodářského, později obchodního práva. V minulosti také získal titul Právník roku v kategorii práva duševního vlastnictví.
„Uvedení do Právnické síně slávy je nejvyšší poctou, jakou může právnická veřejnost jednomu ze svých kolegů za jeho celoživotní aktivity v oblasti práva udělit. V předchozích ročnících soutěže byli do síně slávy uvedeni například první veřejný ochránce práv Otakar Motejl, docent Petr Pithart nebo první dáma české advokacie a bývalá ministryně spravedlnosti Dagmar Burešová. Na loňském galavečeru to pak byl emeritní notář a čestný prezident Notářské komory Martin Foukal,“ uvedl předseda ČAK Robert Němec.
Cena za dobročinnost
Ocenění PRO BONO za bezplatné právní služby si odnesl brněnský advokát Zdeněk Joukl, který bez nároku na odměnu licituje dobročinné aukce uměleckých či sportovních artefaktů. Při koronavirové pandemii organizoval rozvoz obědů seniorům a složkám IZS. Dětským pacientům se vzácnými onemocněními pomáhá se zajištěním léčby.
Ve speciální kategorii Talent roku pro právničky a právníky do 33 let, resp. jejich autentické písemné odborné a literární práce, vyhodnotila odborná porota jako nejlepší příspěvek „Na tenkém ledě: Transparentnost trestního řízení a ochrana osobnosti v digitální době“ Anety Schwarzové, asistentky soudce trestního úseku Krajského soudu v Ústí nad Labem.
Tradičně je součástí slavnostního programu i předání speciální Ceny Václava Mandáka za nejlepší odborný článek publikovaný v roce 2024 v Bulletinu advokacie, vydávaném ČAK. Vítězem se tentokrát stal příspěvek experta na trestní právo, bývalého advokáta a obhájce, vysokoškolského pedagoga Pavla Vantucha „Proč nejsou v obžalobě uváděny důkazy ve prospěch obviněného?“.