Podle Komory novela přináší klíčové změny, které povedou ke spravedlivějšímu nastavení trestů, snížení nadměrné trestní represe, většímu využívání alternativních forem trestání a zamezení kriminalizace činů s nízkou společenskou škodlivostí. „To vše jsou velmi potřebné změny k tomu, aby ukládané tresty plnily ve 21. století svůj účel,“ uvádí Komora v prohlášení zaslaném České justici.

ČAK se prostřednictvím své odborné sekce pro trestní právo aktivně účastnila příprav novely v rámci odborných fór, pracovních skupin a dalších diskusních platforem za účasti klíčových aktérů z justice.

„Ačkoliv i ze strany ČAK zazněly během příprav návrhu určité dílčí výhrady, považujeme výsledné znění zákona za krok správným směrem. Navržené změny významně modernizují české trestní právo a přispějí k efektivitě trestního řízení,“ uvedl předseda ČAK Robert Němec.

Komora zároveň varuje, že pokud by Senát návrh zákona neschválil, reforma nebude v tomto volebním období přijata. „Byla by velká škoda zabrzdit celý reformní proces, na němž dlouhodobě spolupracovala odborná veřejnost napříč justičním spektrem,“ dodává Němec s tím, že věří, že senátoři a senátorky pomohou reformu trestního práva dotáhnout do úspěšného konce.

Mohlo by vás zajímat

Senátní výbor prosazuje přísnější podmínky pro peněžité tresty

Podle výtek senátního ústavně-právního výboru by soudy neměly mít možnost ukládat pouze peněžité tresty za závažné trestné činy, jako jsou například delikty proti životu, zdraví či sexuální integritě. Výbor doporučil upravit novelu tak, aby nebylo možné se „vyplatit z vězení“. Sněmovna již dříve takové omezení přijala a rozšířila výčet činů, za které nelze uložit peněžitý trest samostatně, například o týrání svěřené osoby.

Dnešní jednání ústavně-právního výboru Foto: Senát

Výbor zároveň odmítl i návrh na zrušení trestnosti činnosti ve prospěch cizí moci, a většina členů se stavěla rezervovaně i k širší liberalizaci v oblasti držení konopí. Právní experti připomněli, že peněžitý trest může být uložen vedle jiných než nepodmíněných sankcí – například vedle zákazu činnosti – což podle nich nebylo záměrem všech zákonodárců.

Výzva nevládních organizací

Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová upozornila, že novela je v některých aspektech málo ambiciózní a upozornila na chybu ve vyjmutí držení konopí pro jiného z trestnosti, což podle ní vytvoří absurdní výkladové situace. Kritiku vzbudila také forma tzv. dětského certifikátu a rozšíření možnosti uložit trest vězení trestním příkazem bez hlavního líčení.

Přesto se zástupci justice na sněmovním semináři shodli, že novela představuje první důležitý krok k reformě trestního práva, a přes své nedostatky by měla být jako celek přijata.

Ve shodě s Komorou apelovaly na podporu novely i nevládní organizace, které se podílejí na práci s oběťmi a pachateli trestných činů. Ve své výzvě uvedly, že úprava nejen přispívá ke spravedlivějším trestům, ale zároveň posiluje ochranu obětí a dětí a odlehčuje přetíženému represivnímu systému.