Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a europoslankyně Jana Nagyová (ANO), obžalovaní v kauze Čapí hnízdo, dosáhli podle Vrchního soudu v Praze neoprávněného přiznání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Naplnili tak skutkovou podstatu dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU. Městský soud, který se bude případem znovu zabývat, bude právním názorem odvolacího soudu vázán. Podle obhájce Michaela Bartončíka se ale vrchní soud „instaloval do role nalézacího soudu“ a fakticky vinu vyslovil sám. Označil to za strašidelný den pro právní stát.
Po dnešním verdiktu odvolacího senátu ohledně kauzy Čapí hnízdo a jeho odůvodnění je předseda hnutí ANO Andrej Babiš přesvědčen, že jde o politický proces. Je to naprosto absurdní, zcestné a účelové, uvedl.
Vrchní soud v Praze zrušil osvobozující rozsudek Městského soudu v Praze, který v únoru loňského roku zprostil Andreje Babiše a Janu Nagyovou obžaloby v dotační kauze Čapí hnízdo. Podle předsedkyně odvolacího senátu Evy Brázdilové jednali obžalovaní vědomě v rozporu s podmínkami pro udělení evropské dotace a postupovali ve vzájemné součinnosti. Dotaci ve výši 50 milionů korun tak podle odvolacího senátu získali neoprávněně.
„Společnost Farma Čapí hnízdo byla personálně i finančně zcela závislá na holdingu Agrofert. Netrpěla nevýhodami malého podniku a byla do projektu zapojena jen formálně,“ uvedl mluvčí Vrchního soudu Vít Vatra. Podle něj dokazování neumožňuje jiný závěr než ten, že společnost byla v žádosti o dotaci účelově prezentována jako malý podnik. Městský soud, který se bude případem zabývat potřetí, bude tímto právním názorem vázán.
Mohlo by vás zajímat

Odvolací soud zároveň konstatoval, že Babiš i Nagyová naplnili skutkovou podstatu zločinů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU. Podle soudu mají být oba souzeni jako spolupachatelé za oba činy.
Obhájce: Soud se instaloval do role státního zástupce i nalézacího soudu
Obhájce Andreje Babiše Michael Bartončík kritizoval postup odvolacího soudu. Podle něj se senát fakticky postavil do role státního zástupce i nalézacího soudu. „Via facti vyslovil vinu, odůvodnil ji a naznačil i výši trestu. Pro mě je to strašidelný den právního státu České republiky,“ řekl Bartončík novinářům.
Na kritiku reagoval i mluvčí soudu Vatra s tím, že odvolací senát nemůže rozhodnout o vině obžalovaných, pokud byli soudem prvního stupně osvobozeni. Může však věc vrátit s právním názorem, kterým bude městský soud vázán. Podobný postup označil v minulosti za neústavní i další obhájce Andreje Babiše Eduard Bruna.
Státní zástupce Mojmír Frček, jehož návrhu na zrušení rozsudku soud vyhověl, komentoval rozhodnutí pouze stručně: „K bližšímu komentáři bude zapotřebí vyčkat písemného odůvodnění.“
Babiš se hájí politikou, Nagyová vinu odmítá
Babiš i Nagyová se dnešního vyhlášení neúčastnili, byli přítomni pouze dopoledne. V závěrečném návrhu Babiš zopakoval, že je stíhaný kvůli svému vstupu do politiky, a znovu prohlásil, že se necítí vinen. Také Nagyová svou vinu opakovaně odmítla.
Obžaloba tvrdí, že Babiš na přelomu let 2007 a 2008 účelově vyvedl společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofert a převedl akcie na své děti a partnerku. Cílem podle státního zástupce bylo, aby firma formálně splňovala podmínky dotační výzvy. Nagyová následně podala úspěšnou žádost o dotaci. Sporná dotace byla v roce 2018 vrácena.
Městský soud v Praze už obžalované dvakrát nepravomocně osvobodil. Není jasné, zda nové jednání stihne proběhnout ještě před říjnovými sněmovními volbami, v nichž Babiš kandiduje. Europoslankyni Nagyovou ke stíhání vydal Evropský parlament letos v dubnu.