Opozice chce kvůli kauze darovaných bitcoinů vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Zároveň žádá, aby ministerstvo spravedlnosti až do voleb vedl nestranický úředník. Premiér Petr Fiala má podle svých slov kandidáta už vybraného, ve veřejném prostoru se nejčastěji skloňuje jméno místopředsedkyně ODS Evy Decroix, ta však spekulace odmítá komentovat.

Opozice chce demisi, v záloze má hlasování o nedůvěře

„Budeme chtít, aby vláda našla sebereflexi a podala demisi,“ uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce místopředseda ANO Karel Havlíček. Kabinet by podle něj mohl zůstat u moci až do voleb, ale neměl by už činit žádná zásadní rozhodnutí. „Velmi silně zvažujeme, že vyvoláme schůzi o nedůvěře vládě,“ dodal.

Podporu těmto krokům vyjádřilo i hnutí SPD. „Podpoříme mimořádnou schůzi, podpoříme i hlasování o nedůvěře vládě,“ uvedl místopředseda SPD Radim Fiala. Podle něj vláda přijetím daru legitimizuje peníze pocházející z trestné činnosti.

Z koaličních řad přichází ostrá kritika těchto snah. Podle místopředsedy Sněmovny Jana Skopečka (ODS) jde o „divadlo v rámci kampaně“ před říjnovými volbami. Dodal, že rezignace ministra spravedlnosti Pavla Blažka je dostatečnou reakcí na situaci.

Blažkův konec a otevřená otázka nástupce

Pavel Blažek (ODS) rezignoval v pátek. Kryptoměnu mu daroval Tomáš Jiřikovský, pravomocně odsouzený za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Blažek opakovaně tvrdil, že soudy původ bitcoinů neprokázaly, a ministerstvo podle něj kryptoměnu prodalo v aukcích za 956,8 milionu korun.

Jednání vlády Foto: Úřad vlády

Po Blažkově rezignaci roste tlak na to, aby jeho nástupce nebyl politickým nominantem. Senátor a šéf Přísahy Robert Šlachta označil ODS za „zločineckou organizaci“ a vyzval premiéra Fialu, aby resort vedl nestraník. Stejný požadavek vznášejí i Piráti. Místopředsedkyně STAN Michaela Šebelová uvedla, že Blažkův odchod byl „jediné možné východisko“ a že STAN by jinak na jeho rezignaci tlačil. Bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) navrhuje, aby až do voleb resort vedl úředník.

Premiér Petr Fiala už oznámil, že má kandidáta na nového ministra, jméno chce zveřejnit na začátku týdne. Spekuluje se mimo jiné o místopředsedkyni ODS Evě Decroix, ta ale jakoukoli souvislost se svou osobou odmítla komentovat.

Mohlo by vás zajímat

Bitcoiny za miliardy? Transakce budí další otázky

Klíčovým bodem zůstává skutečný rozsah daru a okolnosti jeho přijetí. Radiožurnál na základě analýz uvedl, že v Jiřikovského peněžence nebylo 956 milionů, ale až 12,5 miliardy korun. Kryptoměny údajně začaly z peněženky odcházet už den předtím, než byla oficiálně zpřístupněna. Část prostředků měla putovat na účet samotného Jiřikovského.

Ministerstvo financí tvrdí, že se na rozhodnutí nepodílelo, a Blažek říká, že jednal v dobré víře. Podle poslankyně STAN Michaely Šebelové je však „neuvěřitelné“, že na dar nebyla uplatněna předběžná opatrnost. Její kolegyně z ODS Eva Decroix ale pochybuje o přínosu mimořádné schůze, protože „poslanci budou předkládat své názory jako fakta“.

Trojí podezření: zneužití pravomoci, praní peněz i drogy

Celou věc nyní prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu i Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Kauza je prověřována kvůli podezření z:

  • zneužití pravomoci úřední osoby,
  • legalizace výnosů z trestné činnosti,
  • nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.