Advokát a bývalý ústavní soudce David Uhlíř skončil ve funkci koordinátora vyšetřování bitcoinové kauzy, která v červnu vedla k rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Informaci o jeho odchodu dnes přinesl Deník N. Podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) byla jeho mise naplněna. Ministerstvo přitom dříve uvedlo, že odměnu Uhlíř dostane za práci na tři měsíce.

„Během svého působení se koordinátor zaměřil na nastavení pravidel pro vnitřní rozhodovací a auditní procesy, navázání dialogu s veřejností i odbornými organizacemi a zpracování systémových doporučení. Pod jeho dohledem vznikl návrh zadání pro nezávislý audit, zveřejněna byla časová osa kroků ministerstva a analyzovány byly právní i institucionální slabiny systému. Výstupy jeho práce jsou dnes pevnou součástí dalších kroků resortu,“ napsala ministryně. 

Těžko uvěřitelné zdůvodnění

Oficiální zdůvodnění se však kritikům jeví jako podivné. „Paní ministryně omlouvám se, ale to je strašně těžko uvěřitelné. Od pana doktora, kterého si velmi vážím, byly dostupné jen výstupy, že se s věcí seznamuje, že je složitá a že se všechno učí, aby to pochopil. To pro mě bylo naprosto uvěřitelné, jako první fáze jeho práce. A najednou přijde zpráva, že má hotovo, zadání splnil a tedy odchází. Prostě těžko uvěřitelné,“ reagoval na síti X senátor Václav Láska.

Uhlíř byl do funkce jmenován 19. června novou ministryní Evou Decroix (ODS). Do konce srpna měl předložit zprávu o svých zjištěních v kauze, v níž stát přijal více než miliardu korun v kryptoměnách od odsouzeného drogového dealera Tomáše Jiřikovského. Okolnosti případu prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli podezření ze zneužití pravomoci, praní špinavých peněz a nedovoleného nakládání s drogami.

Odměna 320 tisíc. O bitcoinech ale neví ni

Za svou práci měl Uhlíř jako externí poradce ministerstva obdržet odměnu ve výši 320 tisíc korun bez DPH. Jak Česká justice exkluzivně informovala už v červnu. Smlouvu ale ministerstvo uzavřelo s advokátní kanceláří Hartmann, Jelínek, Malý, Moreno a partneři a Uhlíř zdůrazňoval, že odměna není jen pro něj. Dnes pouze sdělil, že ve funkci skončil na základě dohody, další podrobnosti komentovat odmítl. Dle dnešního vyjádření ministerstvo Uhlířovi vyplatí 160.000 korun plus DPH, což je polovina původně sjednané částky.

Podle informací Deníku N mohl být důvodem náhlého konce Davida Uhlíře ve funkci koordinátora bitcoinové kauzy i jeho veřejný styl komunikace. Bývalý ústavní soudce a zkušený advokát se v minulých týdnech opakovaně vyjadřoval k problematice kryptoměn a daru z trestné činnosti v médiích. Například pro Seznam Zprávy uvedl, že o bitcoinech před příchodem na ministerstvo nic nevěděl, a naznačil, že mu připomínají „produkční skleníkové plyny“. Na jiném místě přiznal, že má na kryptoměny „mírně kritický názor“ a přístup ke zkoumání případu pojal „spíše jako možnost ukájet svou zvědavost“.

Mohlo by vás zajímat

Sliboval činnost celé prázdniny

Při nástupu do funkce Uhlíř novinářům sdělil, že se chce objasňování kauzy věnovat po celé letní prázdniny. Svou motivaci vysvětlil tím, že je zvědavý a že výzvy se mají přijímat. V bilanční zprávě ke svým prvním 30 dnům v úřadu, kterou ministerstvo zveřejnilo 9. července, ministryně Decroix uvedla, že Uhlíř má do konce srpna předložit první výsledky své práce. Zároveň popsala, že jako koordinátor se účastní jednání, odpovídá na dotazy médií a veřejných činitelů, připravuje doporučení pro možné systémové změny, dohlíží na průběh interního šetření a prověřuje zadání externího auditu.

Po odchodu z Ústavního soudu, kde působil deset let, Uhlíř opět vstoupil do advokacie a aktuálně kandiduje do vedení České advokátní komory na kandidátce Komora 2.0. Netají se ambicí komoru vést. České justici už dříve řekl, že nevidí problém v tom, že zároveň působí jako koordinátor v citlivé kauze, v níž figuruje i advokát zastupující Tomáše Jiřikovského. Připustil ale, že kritika ze strany kolegů mu může v kampani uškodit.

Audit i advokátní kanceláře

Ministerstvo spravedlnosti také na vyšetřování kauzy najalo externí auditorskou firmu. Výběrové řízení vyhrála mezinárodní společnost Grant Thornton, konkrétně sdružení Grant Thornton Czech Republic a Grant Thornton Audit. Zakázka malého rozsahu má hodnotu 2,95 milionu korun bez DPH.

Audit má proběhnout ve dvou fázích – první část má být hotová do konce července, druhá pak do konce srpna, tedy ještě před podzimními sněmovními volbami. Úkolem auditorů je zhodnotit, zda úředníci při přijetí daru ve výši více než miliardy korun v bitcoinech od odsouzeného obchodníka s drogami Tomáše Jiřikovského postupovali správně a zákonně. Závěrečná zpráva má kromě právní analýzy nabídnout i doporučení, jak podobné situace řešit v budoucnu.

Vedle Uhlíře si pak ministerstvo v souvislosti s bitcoinovou kauzou najalo tři právní kanceláře:

  • Miroslav Krutina: trestní poradenství, smlouva na neurčito, odměna 600 tisíc korun s DPH.
  • Chrenek, Toman, Kotrba: dvě smlouvy po cca 600 tisících na stanoviska ohledně bitcoinů a právních rizik.
  • Clifford Chance: analýza rizik spojených s původem kryptoměn a návrh postupu pro stát, sazba 5600 Kč za hodinu, limit 68 hodin plus náklady.