Česko v uplynulém roce dosáhlo určitého pokroku, pokud jde o odměňování soudců a státních zástupců. Dílčí úspěchy zaznamenalo i ve snahách o zkrácení délky řízení. V každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích EU to uvedla Evropská komise. I přes pokrok v některých oblastech ale trvají nedostatky týkající se vyšetřování korupce na vysoké úrovni a rovněž transparentního vlastnictví médií.
Unijní exekutiva stejně jako v minulých letech rozdělila hodnocení do čtyř kapitol. Ty se věnují soudním systémům, boji proti korupci, pluralitě médií a celkové kontrole a vyváženosti institucí.
„Byla přijata nová pravidla zvyšující odměny soudců od roku 2026. Mírně se zvýšily i platy státních zástupců. Digitalizace soudů obecně postupuje, videokonference jsou dobře zavedené a dále podpořené nedávnými legislativními změnami, ačkoli zavedení systému e-spisů se dále zpozdilo,“ stojí ve zprávě týkající se České republiky, která má 23 stránek.
Střet zájmů ve středu pozornosti
Podle komise funguje soudní systém v Česku efektivně a dochází k dalšímu zlepšení, pokud jde o dobu řešení případů. Jsou tu nicméně stále mezery.
Unijní exekutiva proto Česku doporučuje „přijmout další opatření ke zkrácení délky řízení a zajištění nezávislosti vyšetřování a stíhání v případech korupce na vysokých pozicích a rovněž znovu zahájit revizi právních předpisů o střetu zájmů“.
Mohlo by vás zajímat
Problémovou oblastí zůstává transparentnost vlastnictví médií, kde podle komise nebyl zaznamenán žádný vývoj. „Policie vynakládá zvýšené úsilí na řešení případů útoků na novináře. Obtěžování novinářů na internetu ale zůstává problémem,“ uvádí zpráva.