Kriminalita v Česku zůstala loni podle zjištění Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) zhruba na úrovni roku 2023. V detailnějším pohledu lze ovšem vidět dílčí znepokojivé trendy – růst kyberkriminality, sexuálně motivované delikty, stoupající agrese mladistvých pachatelů.
Po poklesu v době pandemie covidu v letech 2020 a 2021 se kriminalita následující rok zvýšila. Ale od té doby stagnuje a nedosahuje úrovně z let 2018 a 2019, uvedl mluvčí NSZ Petr Malý s odkazem na čerstvě zveřejněnou výroční zprávu. Při detailnějším pohledu lze ovšem podle NSZ rozeznat některé dílčí znepokojivé trendy.
Jde například o růst kyberkriminality, a to nejen o poměrně už rozšířené podvodné jednání se snahou připravit někoho o peníze, „ale v poslední době o vzrůstající verbální a sexuálně motivované delikty (též kyberšikanu)“, uvedl Malý. V této oblasti lze navíc předpokládat vysokou míru latence kvůli tomu, že oběti často trestný čin nenahlásí.
Dalším znepokojivým trendem je zvyšující se agrese mladistvých pachatelů. Vedle výtržnictví a loupeže je významně zastoupený i trestný čin ublížení na zdraví. Roste také nebezpečné vyhrožování a sexuálně motivovaná trestná činnosti, a to jak pohlavní zneužití, tak závažné případy znásilnění.
Mohlo by vás zajímat
„Alarmující jsou také údaje o počtech obžalovaných mladistvých v kategorii nejzávažnějších trestných činů. Loni bylo obžalováno z vraždy deset mladistvých, předloni to byli čtyři,“ poznamenal Malý. Loni se také kriminalisté zabývali šesti vraždami pachatelů mladších 15 let.
Počet případů domácího násilí stoupá
Znepokojivá je podle NSZ situace u domácího násilí. Zvětšuje se totiž nepoměr mezi počtem registrovaných případů, tedy těch, které oběti nahlásí, a počtem osob, které čelí trestnímu stíhání, případně zkrácenému přípravnému řízení. Přitom při střednědobém porovnání se ukazuje, že počet registrovaných případů s výjimkou prudkého meziročního poklesu v roce 2020 soustavně roste.
Loni čelilo stíhání či zkrácenému řízení přes 50 procent nahlášených osob. Toto zjištění je podle NSZ silně negativní a bude se zabývat hlubší analýzou stavu. Zmínilo jako jednu z možných příčin nedostatek psychiatrů a psychologů pro děti i dospělé, kteří fungují jako znalci a jsou pro objasnění těchto případů klíčoví.
Zákony potřebují revizi
Dále loni pokračoval mírný růstový trend v případech znásilnění, nahlášeno jich bylo téměř 1100. „Je patrná vyšší ochota poškozených oznámit sexuálně motivovanou trestnou činnost a spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení, což může souviset s probíhající veřejnou debatou,“ řekl Malý.
Díky poznatkům NSZ také navrhuje konkrétní opatření, která by měla situaci zlepšit. Kromě zvýšení počtu zmíněných dětských psychiatrů a psychologů se postavilo k otázce dekriminalizace výroby a užívání měkkých drog. Upozorňuje na nutnost reagovat úpravou netrestní legislativy a preventivními programy. „V oblasti legislativy NSZ poukazuje na potřebu revidovat právní úpravu zajišťování a uplatňování elektronických důkazů nebo zákon o trestní odpovědnosti právnických osob,“ uvedl Malý.