Mezi členskými zeměmi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které požadují nezávislé vyšetření údajného špatného zacházení s ukrajinskými válečnými zajatci a jejich mučení ze strany Ruska, je i Česko. Na síti X to dnes uvedla česká diplomacie. O iniciativě 41 států informovala ve čtvrtek s odvoláním na nizozemského ministra zahraničí Caspara Veldkampa agentura Reuters.
„Česko společně s dalšími 40 státy OBSE podpořilo spuštění tzv. Moskevského mechanismu, jehož cílem je prošetřit zacházení s ukrajinskými válečnými zajatci ze strany Ruské federace. Klíčový nástroj OBSE pro vyšetřování zločinů proti ukrajinským civilistům. Pomáhá stíhat viníky,“ napsalo dnes české ministerstvo zahraničí.
Podle zpráv, které pravidelně přichází z Ukrajiny a od mezinárodních organizací, jsou ukrajinští váleční zajatci v ruském držení mučeni. Ukrajinská média s odkazem na výměnu zajatců nebo těl padlých bojovníků uváděla, že mučení byli vystaveni nejen ukrajinští vojáci, ale i civilisté.
Štrasburk: Rusko je vinno
Podle oficiální zprávy vyšetřovatelů OSN z března 2024 čelilo 95 procent propuštěných ukrajinských válečných zajatců systematickému mučení. Podle zprávy se takové chování vyskytovalo i u ruských zajatců těsně po zatčení, ale v oficiálních ukrajinských věznicích ustalo.
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku tento měsíc rozhodl, že Rusko je vinno z poprav ukrajinských civilistů a vojenského personálu, aktů mučení, neoprávněného vysídlování a drancování.
Mohlo by vás zajímat
OBSE je mezinárodní bezpečnostní organizace. Vznikla v roce 1995 transformací z Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě a má 57 členských států včetně ČR. Situaci týkající se konfliktu na Ukrajině, která je stejně jako Rusko členem organizace, dlouhodobě sleduje.