Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová připravuje další změny. Mimo jiné chce více zapojit krajská zastupitelství do tvorby koncepčních záležitostí, tedy otázek, které mají vliv na směřování celé soustavy státního zastupitelství. Obnovuje také činnost poradních orgánů nejvyššího státního zástupce. Zároveň upozorňuje na narůstající agresi mezi mladistvými. Podle ní je nutné, aby se větší pozornost věnovala práci s dětmi.

Bradáčová působí v čele státního zastupitelství od 1. dubna, kdy vystřídala Igora Stříže. „Toto období hodnotím jako velmi intenzivní, a to z pohledu změn a nastavení budoucích úkolů. Seznámila jsem se s chodem úřadu, provedla personální a některé organizační změny, další budou následovat. Navštívila jsem několik krajských státních zastupitelství a v podzimních měsících plánuju další návštěvy,“ uvedla.

Roste násilí mezi mladistvými

Koncem června předložila vládě zprávu o činnosti státního zastupitelství. Ta mimo jiné ukázala, že se v uplynulém roce zvýšila trestná činnost mladistvých zhruba o osm procent. Tento nárůst však může být částečně ovlivněn demografickým vývojem.

„Co je však znepokojivé, že se zvyšuje agrese a stupňuje intenzita násilí. To se projevilo nejen u trestného činu loupeže, ale i u trestného činu ublížení na zdraví, narůstá také počet případů nebezpečného vyhrožování a vražd,“ uvedla Bradáčová.

Větší důraz na prevenci a práci s dětmi

Kriminalita dětí podle ní úzce souvisí s prostředím, v němž vyrůstají. Proto by se větší pozornost měla věnovat preventivní práci s dětmi prostřednictvím rodinného práva a systému sociálně-právní ochrany.

Exministr spravedlnosti Blažek a nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedli do funkce nového vrchního státního zástupce v Praze Zdeňka Štěpánka Foto: Veřejná žaloba

„Při dohledu nad výchovou nebo v rámci ústavní výchovy by se mělo s dítětem pracovat individuálně – poskytnout mu odpovídající psychologickou i psychiatrickou péči a sociální výcvik. A právě těchto služeb je nedostatek. Spadají především do oblasti zdravotnictví a sociální politiky, ale státnímu zastupitelství nezbývá než apelovat na přijetí nezbytných opatření,“ upozorňuje nejvyšší žalobkyně.

Návrat poradních orgánů a důraz na sjednocení praxe

Bradáčová také plánuje zapojení krajských státních zastupitelství do tvorby koncepčních dokumentů. Obnovuje rovněž fungování poradních orgánů, které podle ní v minulých letech nefungovaly.

„V tomto směru očekávám efektivnější předávání informací o praktických problémech mezi jednotlivými úrovněmi, aby Nejvyšší státní zastupitelství mohlo skutečně plnit roli instituce, která sjednocuje praxi. Bez poznatků o rozdílné praxi totiž není co sjednocovat,“ dodává. Zároveň vede jednání s předsedy vrcholných soudních institucí i s policií, kterým své plány představuje.

Mohlo by vás zajímat

Nová struktura i styl vedení úřadu

V rámci úřadu došlo už k několika personálním změnám. Ty se podle Bradáčové týkají jak postu prvního náměstka, tak ředitelů jednotlivých odborů. Změny souvisí s novou strategií vedení, důrazem na efektivitu i novým pojetím vnitřní komunikace v celé soustavě.

„Na personální změny naváže i úprava organizační struktury a vztahů mezi odbory. Cílem je, aby Nejvyšší státní zastupitelství nepůsobilo roztříštěně, ale jako kompaktní instituce, která podřízeným stupňům předává jasná, včasná a jednotná stanoviska,“ uvedla.

Správní úsek, ochranná výchova a děti mladší 15 let

Mezi další cíle Bradáčové patří také rozvoj správního úseku státního zastupitelství a přehodnocení jeho netrestní agendy. „Tato oblast není veřejnosti příliš známa, ale státní zastupitelství má v ní významné pravomoci, které je potřeba lépe cílit na aktuální priority. Ať už jde o ústavní nebo ochrannou výchovu, nebo situace, kdy se trestného činu dopustí dítě mladší 15 let,“ uvedla.

Nově se má státní zastupitelství podle ní připravit i na výkon dozoru v místech, kde se vykonává ochranné léčení v lůžkové péči.