Okresní soudy v roce 2024 výrazně zrychlily svou práci. Průměrná délka trestního řízení klesla z 165 na 149 dní, civilní řízení se zkrátila na 247 dní. Ministerstvo spravedlnosti připisuje zlepšení mimo jiné většímu využívání prohlášení viny a dohodě o vině a trestu. To umožňuje soudu upustit od dokazování v případě, že obžalovaný přizná vinu. Tuto možnost využila téměř polovina osob odsouzených v hlavním líčení.
Vyplývá to z výroční statistické zprávy.
Zatímco soudy v Plzeňském kraji vyřešily civilní spory v průměru za 184 dní, na jihu Moravy trvaly v průměru téměř o 110 dní déle. Výrazné rozdíly v délce řízení přetrvávají i mezi okresními soudy. Nejrychlejší jsou ty spadající pod krajské soudy v Českých Budějovicích, Plzni a Praze. Naopak nejpomaleji rozhodují okresní soudy v obvodech krajských soudů v Brně, Ústí nad Labem a pod Městským soudem v Praze.
Podmíněné propuštění? V Karviné skoro jistota, v Rakovníku výjimka
Data o rozhodování o podmíněném propuštění ukazují propastné rozdíly. Zatímco Okresní soud v Karviné vyhověl 73 procentům žádostí vězňů o předčasné propuštění, v Rakovníku uspělo jen 14 procent. „Na základě těchto údajů nicméně nelze vyvozovat bližší závěry o šanci konkrétních žádostí a přísnosti jednotlivých soudů. Šance na úspěch se totiž odvíjí od typu věznic a specifik konkrétních odsouzených osob a trestných činů,“ upozorňuje resort ve zprávě. Výsledky se odvíjejí od typu věznic, složení vězeňské populace a povahy trestné činnosti.
Statistika ukazuje, že u okresních soudů je nejčastěji ukládanou délkou odnětí svobody šest měsíců. Krátké nepodmíněné tresty se často týkají méně závažné recidivy a jsou v praxi běžně spojeny s možností podmíněného propuštění již po třetině trestu
Mohlo by vás zajímat
Správní řízení se stále zrychluje
Krajské soudy zůstávají pomalejší než okresní, což odpovídá jejich zaměření na složitější případy. Přesto se u nich řada řízení zrychlila. Civilní prvostupňové řízení trvalo v průměru 662 dní, což je o 153 dní méně než v roce 2023. U trestních řízení zůstala průměrná délka prakticky stejná – 474 dní. Výrazné rozdíly jsou mezi regiony: v Hradci Králové čekali obžalovaní na verdikt průměrně 187 dní, v Praze však až 600 dní.
Značné zrychlení zaznamenaly také správní soudy – z průměrných 400 na 336 dní. Ještě v roce 2019 se přitom čekalo průměrně přes 500 dní. Ministerstvo to připisuje nejen poklesu nově zahajovaných řízení, ale i personálnímu posílení správních úseků.

Z celkového počtu 1619 soudců okresních soudů je více než 65 % žen (1062). Na krajských soudech ale podíl soudkyň postupně klesá – aktuálně činí 54 %, zatímco v roce 2008 dosahoval ještě 60 %. Na Nejvyšších soudech je pak podíl že ještě o hodně nižší. Největším krajským soudem zůstává Městský soud v Praze s 225 soudci, nejmenším ten českobudějovický se 44.
Opatrovnická řízení jsou rychlá
Specifickou kapitolou jsou opatrovnická řízení, do nichž spadá například rozhodování o péči o nezletilé po rozvodu. Trvají v průměru 114 dní, rozhodnutí o péči konkrétně 105 dní. Zajímavostí je, že 35 % všech opatrovnických věcí je vyřízeno během 20 až 40 dní.
České soudnictví si v evropském kontextu vede dobře. To potvrdily i nedávné výsledky EU Justice Scoreboard. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) v úvodu zprávy ocenila dostupnost soudní ochrany a vysokou důvěru veřejnosti i podnikatelů v nezávislost soudů – a to zejména ve srovnání se sousedním Polskem, Maďarskem nebo Slovenskem.