Méně byrokracie, podpora mladých vědců a lepší využití potenciálu českého výzkumu slibuje návrh zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí. Dnes ho schválil Senát. Norma má podle vlády také posílit etické zásady ve vědecké práci.
Nový zákon, který má nahradit stará pravidla z roku 2002, má zjednodušit administraci výzkumných projektů, zajistit otevřený přístup k vědeckým informacím a datům či zavést systém hodnocení účelové podpory a opatření k posílení spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem. Podle ministra pro vědu Marka Ženíška (TOP 09) se návrh týká více než 180 institucí včetně vysokých škol.
S tím souhlasí i Senát. „Jde o systematickou podporu vědy a výzkumu,“ zdůraznil předseda školského výboru Senátu Jiří Růžička (za TOP 09). Norma by podle něj mohla pomoci udržet v Česku mladé talentované vědce. Její přijetí podpořil i předseda Rady vysokých škol Tomáš Kašparovský. Nyní jej ještě musí posoudit prezident.
Závazný až od roku 2027
Nová pravá pravidla ovšem nepřijdou hned. Některá ustanovení sice vstoupí v účinnost už v příštím roce, zákon jako celek ale až začátkem roku 2027. Odklad účinnosti by měl podle Ženíška usnadnit zavedení nových pravidel do praxe.
Novinkou v zákoně je začlenění transferu znalostí jako systémového prvku. Výzkumné organizace i poskytovatelé podpory nově budou muset mít strategii, jak vědecké poznatky převádět do praxe. Může jít například o licence nebo spolupráci s podniky.
Mohlo by vás zajímat
Rychlejší reakce na krizi
Zákon s ohledem na zkušenosti z covidové pandemie umožní vládě v naléhavých případech připravit specifický program podpory výzkumu ve zrychleném režimu. Zavádí také povinnost výzkumných organizací řídit rizika a zamezit zneužití výsledků výzkumu v rozporu s českými bezpečnostními zájmy. Hodnocení programů účelové podpory se bude více zaměřovat na reálné dopady a efektivitu vynaložených peněz.
Nová úprava zavádí pojem výzkumník v rané fázi kariéry, což umožní pro tyto pracovníky zavést zvláštní programy. Součástí návrhu je podpora rozvoje mezinárodní spolupráce ve výzkumu, která zahrnuje zlepšení koordinace mezi ministerstvy a posílení role státních institucí jako poskytovatelů výzkumné podpory.