České soudy mění přístup k péči o děti po rozchodu rodičů. Výsledkem by ideálně mělo být méně hádek, méně tahanic a více prostoru pro odpovědné rodičovství. Soudy už nebudou rozhodovat o tom, jestli děti skončí ve výlučné, střídavé, anebo společné péči. Nově se totiž nebude „nálepkovat“. Co to přinese v praxi? Česká justice zjišťovala, jak to změní podobu rozsudků.

Zapomeňte na nálepky jako výhradní nebo střídavá péče. Podle nové úpravy půjde hlavně o to, aby péče odpovídala potřebám konkrétního dítěte a situaci konkrétní rodiny. „Nálepkování péče rodičů o dítě po rozvodu eskaluje konflikt,“ říká ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS), která pomáhala novelu občanského zákoníku prosadit. Pokud novelu občanského zákoníku podepíše prezident, začnou nová pravidla platit od ledna.

Nově bude klíčové, jak si rodiče péči rozdělí – kdo kdy dítě má, jak si ho předají, kdo na co přispěje a co dalšího si potřebují vyjasnit. Soudy mají vést v co největší míře rodiče k dohodě, ne jim direktivně stanovovat režim.

Práva a povinnosti rodičů mají být stejné bez ohledu na to, kolik času má daný rodič dítě v péči v poměru ke druhému rodiči,“ vysvětluje smysl novinek advokátka Bříza & Trubač Marta Zavadilová.

Mohlo by vás zajímat

Důležitá rozhodnutí budou rodiče dělat spolu

Ačkoliv novela nevnucuje rodinám péči přesně půl na půl, soudy budou víc než dosud hledat rovnováhu. Podle Gabriely Donati, zakladatelky kanceláře Donati Legal a specialistky na rodinné právo, novela jen potvrzuje, co už dnes soudy často dělají. Snaží se dětem zajistit rovnocenný kontakt s oběma rodiči.

Zabránit by měla tomu, aby jeden z rodičů zneužíval výlučnou péči k tomu, že sám rozhoduje o osudu dítěte. „Dosud například nebývalo výjimkou, že ten z rodičů, jenž měl dítě svěřené ve své výlučné péči, zastával názor, že má na společné dítě větší práva,“ vysvětluje Gabriela Donati. Rodiče s výlučnou péčí tak často podléhaly mylnému dojmu, že mohou bez vědomí bývalého partnera například změnit dítěti trvalé bydliště nebo vybrat školu, na kterou dítě půjde.

To novela mění. Zdůrazňuje, že důležitá rozhodnutí mají dělat oba rodiče společně i po rozvodu.

Rozvod bez sporů a tahanic?

Novela dává přednost dohodě rodičů před rozhodnutím soudu. Pokud se rodiče zvládnou domluvit, soud to jen formálně potvrdí. „Soud pouze bez dalšího konstatuje, že dítě zůstává v péči obou rodičů,“ upřesňuje Marta Zavadilová.

U rozvodů a rozchodů půjde především o to, aby oba rodiče mohli zůstat plnohodnotnými rodiči. Žádný z nich by neměl spadnout do role „strýčka nebo tetičky“, kteří dítě vídají jednou za dva týdny o víkendu a fakticky nemohou ovlivnit jeho výchovu.

Soudy by měly vést rodiče ke smírnému řešení rozvodů. Novela odstraňuje časté příčiny sporů, jako je například zkoumaní toho, kdo za rozvod může. Foto: Ryan McGuire, Pixabay

Už žádné hledání viníka

Soudy se už také nebudou pitvat v tom, co stojí za rozpadem manželství či vztahu. To podle ministerstva spravedlnosti výrazně snižuje hrozbu na zbytečné hádky.

„Tyto skutečnosti nemají v rámci řízení o rozvodu žádný zvláštní význam, přitom jejich zjišťování v praxi často vedlo jen ke zbytečnému jitření konfliktu,“ upozorňuje Markéta Poslušná z ministerstva spravedlnosti.

Alimenty podle počtu dnů a příjmů

Nová pravidla mění i přístup k výživnému. Pokud se rodiče dohodnou, nestanoví soud v rozsudku výši alimentů. Pokud se nedohodnou, určí naopak výživné oběma. Započítávat přitom bude nejen výši příjmů rodičů, ale i to, kolik času kdo s dětmi tráví.

Jak by mělo vypadat rozhodování soudů, přesněji ukazuje následující příklad. Otec vydělává 90 tisíc korun měsíčně, matka 45 tisíc. Otec má děti 6 dní v měsíci, matka 24 dní. Výsledkem je, že otec bude platit zhruba 11 600 korun měsíčně na starší dítě a přibližně 10 100 na devítileté dítě. Matka zaplatí zhruba 1 700 korun a 1 500 korun.

Při stanovování přesné výše výživného ale soudy přihlíží i k dalším okolnostem případu. Řeší například to, kolik má rodič dalších dětí z jiných vztahů nebo kolik vydělává jeho nový partner, s nímž žije ve společné domácnosti.

Výživné má podle ministerstva spravedlnosti pokrývat hlavně náklady, které vznikají bez ohledu na to, u koho dítě právě je. Jde tedy zejména o oblečení, výdaje na školní potřeby nebo školní akce. „O výdajích vynakládaných v přímé souvislosti s péčí, jako například náklady na výlet, stravu, rozhoduje vždy rodič, který o dítě aktuálně pečuje,“ uvádí Markéta Poslušná. Platit tyto výdaje rodiče mají nad rámec soudem stanoveného výživného.

Levnější rozvod, když se domluvíte

Novela přináší i finanční motivaci k dohodě. Pokud se rodiče dohodnou na všem, tedy nejen na péči o dítě, ale i na majetku a bydlení, zaplatí soudní poplatek ve stejné výši jako dosud, tedy 2 000 korun. Pokud ne, rozvod vyjde na 5 000 korun. Ale pokud se jim v průběhu řízení podaří dohodnout, soud jim třítisícový rozdíl vrátí.

Soudci také nově mohou s rodiči mluvit neformálně – třeba v kanceláři – a sdělit jim, co si o situaci myslí. Mohou také doporučit odborníky, kteří rodičům vysvětlí, jak hádky ovlivňují jejich dítě.

Nová pravidla by také podle advokátů specializujících se na rodinné spory mohla snížit počet ostrých rozvodů. „Ty často zatěžují jak soudy, tak samotné rodiny a zejména děti,“ upozorňuje Gabriela Donati.

Co když jste už rozvedení?

Dobrá zpráva – nic se nemění. Pokud už máte rozsudek, zůstává v platnosti. Není třeba jít znovu k soudu. „Rodiče nemusí z vlastního podnětu podnikat žádné kroky a zachovává se právní jistota jejich dosavadních dohod a soudních rozhodnutí,“ uvádí Donati.

Nová pravidla se použijí jen tehdy, pokud se někdo z rodičů rozhodne situaci znovu otevřít – například kvůli zásadní změně poměrů.