V čele Vězeňské služby skončí k 30. září na vlastní žádost Simon Michailidis. Nahradí ho dosavadní první náměstek bezpečnostního sboru Tomáš Hůlka. Michailidis končí z osobních důvodů. Střídání v čele vězeňské služby má podle něj pomoci udržet dynamiku rozvoje této bezpečnostní instituce.

„Když kapitánovi týmu záleží na tom, aby udržel dynamiku hry, musí střídat a musí umět vystřídat i sám sebe,“ prohlásil Michailidis.

Skončit v čele vězeňské služby se prý rozhodl už letos v únoru. „Postupně jsem své přání konzultoval se všemi svými nadřízenými a blízkými kolegy a kolegyněmi,“ dodal. Chtěl tak zajistit hladké střídání.

Michailidis vede sbor od října 2021. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) mu poděkovala za spolupráci a za to, že vězeňskou službu posunul dopředu. „Chtěla bych využít příležitost k velkému poděkování. Děkuji za velkou kolegialitu, se kterou může docházet ke změně v čele vězeňské služby,“ uvedla ministryně.

Mohlo by vás zajímat

Nedostatek lidí a peněz ohrožuje bezpečnost

Navzdory díkům ale situace v českém vězeňství není ideální. Vězeňská služba prochází krizí, dlouhodobě ji chybí zaměstnanci. Podle statistik ministerstva financí by potřebovala přijmout zhruba 950 lidí. Přesto se Michailidisovi podle ministerstva podařilo zajistit plynulý chod věznic a také rozšířit zaměstnávání vězňů.

Problémem zůstávají peníze na platy. Zatímco dozorci dostali od července přidáno, na platy civilních zaměstnanců se zatím peníze nenašly. To ještě více rozevřelo nůžky v odměnách obou klíčových skupin pracovníků této bezpečnostní instituce. „Selektivní přístup vlády generuje personální nestabilitu a tím i bezpečnostní rizika,“ varoval v rozhovoru pro Českou justici již dříve Michailidis.

Pro vězeňskou službu je dostatek civilních zaměstnanců, zejména v oblasti odborného zacházení a logistiky, zásadní. „Proto bychom i zde uvítali možnost konkurovat jiným zaměstnavatelům a doplnit chybějící zaměstnance, což bez jejich adekvátního ocenění nebude možné,“ dodala mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová. Civilních zaměstnanců je ve Vězeňské službě zhruba polovina.

Věznice Oráčov
Nejen věznice Oráčov čelí vážné personální krizi Foto: Vězeňská služba

Peníze přijdou nejdřív příští rok

Peníze jsou prioritou i pro nového šéfa dozorců. „Získání finanční prostředků zejména na platy občanských zaměstnanců, je věc, na které budeme pracovat co nejdříve,“ slíbil Tomáš Hůlka.

Decroix připomněla, že vězeňská služba připravila dlouhodobou koncepci vězeňství, v níž nově nastavuje priority až do roku 2035. Avšak nedostatek peněz na platy zatím zůstává nedořešený. „Otázku celkových financí budeme řešit v rámci rozpočtu celého resortu na příští rok,“ uzavřela ministryně.

Průměrný plat? 52 tisíc korun

V prvním čtvrtletí letošního roku činil průměrný plat příslušníka Vězeňské služby 52 938 korun, což je o 5268 korun více než před rokem. Občanští zaměstnanci si v průměru přišli na 42 700 korun, meziročně o 3093 korun více.

Vězeňští dozorci navíc pobírají zvláštní příplatky ve výši 5000 až 8000 korun, zejména při službě v odděleních se zvýšenou ostrahou.