Úřady na Slovensku po předchozím růstu zaznamenaly loni výraznější pokles kriminálních případů. Přispěly k tomu i změny v trestním zákoníku, kterými stát například zmírnil trestní sazby a zkrátil promlčecí doby, po nichž už některá provinění nejsou trestnými činy. Vyplývá to ze zprávy slovenské prokuratury o její činnosti za rok 2024.
Slovenská prokuratura loni vykázala 49 165 nových trestních věcí, což meziročně představuje pokles o 13,2 procenta. To se projevilo také v nižším počtu stíhaných a obžalovaných lidí. Ještě předloni kriminalita v zemi nepatrně stoupla, uvádí zpráva.
Loňské rozsáhlé změny v trestním právu, které zahrnovaly také zrušení elitního útvaru prokuratury, vláda premiéra Roberta Fica obhajovala snahou o sladění slovenské právní úpravy se zákony v evropských zemích.
Podle opozice bylo cílem hlavně zajistit beztrestnost pro stíhané lidi s vazbami na nynější vládní koalici. Nová právní úprava podle dřívějších informací pomohla například místopředsedovi sněmovny z vládní strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peteru Žigovi. Jeho stíhání pro podezření z podplácení zastavil žalobce právě kvůli promlčení.
Mohlo by vás zajímat
Benevolentnější vůči krádežím
Nadace Zastavme korupci už letos v únoru uvedla, že novela trestního zákoníku, která začala platit loni v srpnu, pomohla nejméně 1324 lidem. Jejich skutky byly promlčeny nebo se z nich staly nově přestupky, případně se tito lidé dostali na svobodu.
Slovenští podnikatelé v maloobchodu po změnách v trestním právu zase upozornili na rozmáhající se krádeže. Nově je v zemi krádež trestným činem obecně až v případě odcizení zboží v hodnotě více než 700 eur (17 270 Kč). Dřív stačilo, že způsobená škoda přesáhla 266 eur (6560 Kč). Pachatelům drobných krádeží už také nehrozí stíhání v případě, že během jednoho roku opakovaně odcizí zboží za nižší než zmíněnou hodnotu. Jde pouze o přestupek, za který viníkovi hrozí pokuta.