Státní distributor pohonných hmot Čepro nemusí zaplatit firmě Lancelin 2,6 miliardy korun ani úroky z prodlení. Městský soud v Praze dnes opět zamítl žalobu, týkající se údajného nároku na vydání stovek tisíc tun nafty a benzínu. Verdikt je zatím nepravomocný. Navazuje na řadu rozhodnutí, která dávají za pravdu Čepru. Případ je úzce spojen s trestnou činností Radovana Krejčíře a bývalého obchodního ředitele Čepra Martina Pechana.

Spor, který trvá více než 21 let, začal v roce 2003 žalobou firmy Venturon Investment. Ta se domáhala vydání pohonných hmot nebo náhrady škody ve výši 2,6 miliardy korun. Pohledávka později několikrát změnila majitele, až skončila u společnosti Lancelin SE, která ji vymáhá od roku 2016.

Výjimečný případ hospodářské kriminality

„Navzdory době soudního řízení, které trvá už neuvěřitelných 21 let a které mě provází od mých začátků ve společnosti ČEPRO, jsem nikdy nepochyboval o tom, že žaloba nemá reálný základ, a to navzdory zrušení již pravomocných rozsudků Nejvyšším soudem,“ uvedl dnes generální ředitel společnosti ČEPRO Jan Duspěva.

Kučera
Partner advokátní kanceláře PORTOS Milan Kučera Foto: Radek Čepelák

Žalovanou společnost dlouhodobě zastupuje advokátní kancelář PORTOS. Partner kanceláře Milan Kučera označil rozhodnutí soudu za logické a právně správné: „Dnešní rozsudek je nejen právně správným, ale také logickým vyústěním tohoto výjimečného řízení, které dalece přesahuje rovinu občanskoprávního sporu. Málokterý případ hospodářské kriminality byl natolik sofistikovaný a závažný, jako byl právě tento,“ reagoval v komentáři zaslaném České justici.

Soud: Palivo nikdy neexistovalo

Předsedkyně senátu Jana Přibylová při ústním odůvodnění uvedla, že z provedeného dokazování vyplynulo, že pohonné hmoty, které měly být v roce 2002 předmětem obchodní transakce mezi firmami BENA a Venturon, ve skutečnosti ve skladovacím systému společnosti Čepro vůbec nebyly. Znalecký posudek předložený společností Lancelin navíc podle soudu uměle navyšoval příjmy na straně BENA.

„Soud dospěl k závěru, že pohonné hmoty, které jsou žádány k vydání, žalobkyně nemohla nabýt od společnosti BENA, protože BENA fakticky žádné takové pohonné hmoty v dané době neměla,“ vysvětlila soudkyně. Soud proto zamítl jak nárok na vydání konkrétního zboží, tak na finanční náhradu.

Občanskoprávní větev případu je úzce propojena s trestní kauzou, v níž byli Radovan Krejčíř a Martin Pechan v roce 2015 odsouzeni za podvod. Jejich cílem bylo vytvořit zdání o existenci pohledávky, která ve skutečnosti nikdy nevznikla. Podle dřívějších zjištění trestních soudů se dokonce členové Krejčířova gangu snažili zatajit soudní řízení před samotným Čepro, a to za pomoci tehdejší úřednice společnosti.

Mohlo by vás zajímat

Nejvyšší soud vrátil spor z procesních důvodů

V roce 2021 Vrchní soud v Praze potvrdil, že žádná pohledávka vůči Čepu neexistuje. Po dovolání protistrany Nejvyšší soud rozhodnutí zrušil z procesních důvodů – zejména proto, že se společnosti Lancelin ani Venturon neúčastnily trestního řízení, a nemohly tedy samy navrhovat důkazy. To vedlo k novému projednání věci před Městským soudem v Praze, který dnešním rozhodnutím žalobu znovu zamítl.

„Naše práce na případu v tuto chvíli nekončí, a to i přesto, že žalující společnost Lancelin byla v květnu 2024 zrušena a nachází se v likvidaci. Charakterem se navíc jedná jen o tzv. schránkovou společnost. Nikdy nevykonávala žádnou obchodní ani jinou činnost,“ doplnil Milan Kučera z kanceláře PORTOS.

Konec sporu? Spíš další kolo

Rozhodnutí soudu je zatím nepravomocné. Právní zástupce společnosti Lancelin naznačil, že se bude o odvolání ještě jednat, ale očekává, že podáno bude. Finální rozhodnutí tak může padnout až u odvolacího nebo Nejvyššího soudu.

„S ohledem na dosavadní vývoj řízení se společností Lancelin nelze očekávat, že by spor dnešním rozsudkem skončil. Finální rozhodnutí pravděpodobně bude až na odvolacím či Nejvyšším soudu. Přesto se jedná o důležitý moment v celé kauze, a to nejen pro společnost ČEPRO, ale také pro jejího jediného akcionáře, ministerstvo financí,“ uzavřel generální ředitel Duspěva.