Politické strany před volbami slibují, že Česko konečně dostane nový trestní řád. ANO mluví o tom, že „už snad konečně nastane čas“, Piráti chtějí zapojit umělou inteligenci, SPOLU plánuje zrychlení řízení, SPD ochranu před politickými procesy, Stačilo! audit a školení soudců a STAN obnovu příprav.

Současný trestní řád pochází z roku 1961 a i přes stovky novel neodpovídá požadavkům 21. století. Podle odborníků je příliš složitý, zdlouhavý a administrativně náročný, takže justice těžko zvládá jak složitou, tak i běžnou kriminalitu. Nový zákon má přinést rychlejší procesy, větší kontradiktornost a menší byrokracii.

Od devadesátých let vzniklo několik rekodifikačních komisí, naposledy pod vedením soudce Nejvyššího soudu Jiřího Říhy. Jejich cílem bylo posílit kontradiktornost a modernizovat trestní řízení, ale výsledkem byly jen dílčí novely. „V nadcházejícím volebním období už snad konečně nastane čas na nový trestní řád a modernizaci občanského soudního řádu,“ uvedl Radek Vondráček za ANO.

Zdlouhavá řízení

Současný trestní řád, je podle odborníků už dlouhodobě nevyhovující. I když byl opakovaně novelizován, jeho struktura zůstává složitá a příliš svázaná formalismem. Výsledkem je zdlouhavé a komplikované řízení, které zatěžuje soudy i účastníky a často vede k průtahům. Kritizována je také vysoká administrativní náročnost dokazování, kvůli níž se justice obtížně vyrovnává s běžnou i závažnou kriminalitou.

Poslanec Jakub Michálek Foto: Piráti

Problémem je i takzvaný „soudní ping-pong“, kdy případy putují mezi jednotlivými instancemi, což řízení ještě více prodlužuje. Státním zástupcům je vyčítán alibismus při podávání obžalob bez dostatečného důkazního podkladu a stávající úprava jen omezeně umožňuje efektivní využívání odklonů, jako je dohoda o vině a trestu nebo narovnání. Podle kritiků tak české trestní právo procesní často nedokáže reagovat na moderní formy kriminality a zůstává zakotveno v logice šedesátých let.

Digitální doba

Podle Pirátů musí nový zákon odpovídat digitální době. „Za zásadní považujeme využití umělé inteligence v analýze textů, přepisech protokolů a zveřejňování anonymizovaných rozsudků,“ řekl Jakub Michálek. SPD zdůrazňuje, že trestní právo má chránit před násilnou a majetkovou kriminalitou, nikoli před politickými názory. „Chceme, aby trestní právo primárně postihovalo násilí a majetkové delikty, nikoliv politické názory nebo slovní projevy,“ uvedla Vladimíra Lesenská.

Koalice SPOLU sází na efektivitu. „Naším cílem je zjednodušit administrativní procesy a snížit byrokracii,“ vysvětlila Eva Decroix. Hnutí Stačilo! požaduje audit dosavadních výsledků a zavedení povinných odborných školení soudců. „Součástí reformy musí být i audit dosavadních výsledků a dokončení nového trestního řádu,“ řekl Roman Roun. Podle STAN je třeba navázat na práci komisí a kodifikaci znovu otevřít. „Je třeba obnovit přípravu nového trestního řádu a úpravy občanského soudního řádu,“ uvedl Karel Dvořák.

Mohlo by vás zajímat