Sněmovna patrně schválí senátní návrh na daňové osvobození příjmů z převodu podílů ve firmách i nad 40 milionů korun. Senát by měl v dolní komoře prosadit také své úpravy novely o civilním letectví, která v souladu s nařízením EU pojednává o zavádění alternativních leteckých paliv.

Na první poprázdninové a zároveň poslední řádné schůzi před říjnovými sněmovními volbami se poslanci sejdou v úterý odpoledne. Schůze potrvá podle informací z vládního i opozičního tábora jeden jednací den, byť se očekávají delší vystoupení k návrhu jejího programu. Je proto možné, že poslance opět čeká večerní či dokonce noční jednání. Úterní jednací den končí ve středu před 09:00.

Daňové změny i spolupráce s Afrikou

Návrh programu, jak jej sestavil organizační výbor, čítá čtveřici bodů. Vedle dvojice předloh, které vrátil Sněmovně k novému posouzení Senát, jde o dohodu mezi EU, jejími členskými státy a státy Organizace afrických, karibských a tichomořských států. Smlouva by měla podle vlády pomoci českým firmám při navazování obchodních vztahů s africkými, karibskými a tichomořskými zeměmi. Posledním jsou pravidelné čtvrteční interpelace na členy vlády. Interpelace jsou povinným bodem řádných schůzí, tentokrát se už neuskuteční.

O širší daňové osvobození příjmů z převodu firem Senát doplnil takzvanou změnovou novelu související s novým zákonem o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatelů. Návrh horní komory se netýká kryptoměn, jak to původně navrhoval ve Sněmovně ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). V dolní komoře při původním schvalování změnového zákona převážili odpůrci, kteří argumentovali miliardovým darem v bitcoinech pochybného původu ministerstvu spravedlnosti. Stanjurův návrh mohl podle kritiků vést k osvobození příjmů z prodeje bitcoinů pocházejících z trestné činnosti, což ministerstvo financí odmítalo.

Senát navrhl ve změnové novele i další změny. Týkají se mimo jiné zdanění zaměstnaneckých benefitů nebo ponechání současného stavu v rozpočtovém určení daní obcím a krajům.

Mohlo by vás zajímat

Část zákonů spadne pod stůl

Závěrečné sněmovní schvalování zákonů, s nimiž se poslanci dosud nestihli vypořádat, se na řádné schůzi neplánuje. S volbami tak patrně takzvaně spadne pod stůl sporný vznik národního parku na Křivoklátsku a zavedení registru ubytovacích zařízení s evidenci údajů o ubytovaných hostech v systému eTurista s oprávněním obcí regulovat krátkodobá ubytování v bytech.

Poslanci nebudou hlasovat ani o nových pravomocech společenství obcí, které by navíc dostaly širší oprávnění posunout noční klid. Schvalovat nebudou ani uzákonění vyváženějšího zastoupení žen a mužů ve vedení velkých společností s akciemi na burzách a úpravu pravidel pro fungování on-line zprostředkovatelských služeb. Před sněmovním finále je i zákaz prodeje a podávání energetických nápojů dětem.