Dvě vraždy během pouhých dvou týdnů, náhodně vybraná oběť a trest téměř na zákonném maximu. Patnáctiletý mladík dostal tento týden za dvě brutální vraždy na Šumpersku a Olomoucku 9,5 roku vězení. O čtyři dny dříve soud uložil šest let mladíkovi, který jako šestnáctiletý pobodal spícího bezdomovce v Praze kvůli přijetí do internetové skupiny obdivovatelů násilí. Česká justice přináší přehled nejbrutálnějších vražd a pokusů o vraždu mladistvých z posledních let.
Patnáctiletý mladík si za dvě vraždy na Šumpersku a Olomoucku odpyká 9,5 roku vězení. Jde za posledních deset let o nejvyšší trest uložený mladistvému. Rozsudek zatím není pravomocný.
První obětí byl jednapadesátiletý muž v Uničově, kterého mladík 3. října napadl na chodníku. Do ležícího muže kopal především do hlavy, zlomil mu čelist a poškodil mozek. Muž po dvou týdnech zemřel.
Dva dny po jeho smrti mladík zaútočil znovu. V Zábřehu si náhodně vybral sedmapadesátiletého muže z místní ubytovny, který vážil pouhých 47 kilogramů. Nejméně desetkrát mu dupl do obličeje a hlavy. Muž na místě zemřel. Útočník mu poté ukradl čtyři cigarety.
Násilí šokovalo policisty
Rozsah násilí šokoval i zkušené kriminalisty. „To násilí, které bylo vůči oběti vyvinuto, bylo zarážející, takovou devastaci hlavy jsme v naší kariéře ještě nezaznamenali,“ popsal vedoucí odboru obecné kriminality Jan Lisický. Útok byl podle něj celý zaměřený na hlavu a jeho následky byly „zdrcující“.
Vyšetřování navíc ukázalo, že mladík napadal lidi už několik měsíců před vraždami. V létě podle soudu zbil silně opilého muže a ukradl mu boty, později s dalším pachatelem napadl muže kvůli penězům a vzal mu telefon. Na konci srpna napadl také sedmnáctiletého mladíka.
Ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) chce u násilných trestných činů snížit hranici trestní odpovědnosti z 15 na 13 let. Argumentuje tím, že zhruba 60 procent násilných činů dětí mladších 15 let páchají třináctiletí a čtrnáctiletí. Výzkum Institutu pro kriminologii a sociální prevenci ale obecný růst brutality a závažnosti násilné kriminality dětí nepotvrdil.
Vraždy, útok lopatou i „zábava“
České soudy v posledních letech řešily i další mimořádně závažné násilné činy mladistvých:
- Únor 2025 – Hradec Králové: Šestnáctiletý mladík zaútočil nožem na dvě prodavačky ve věku 19 a 38 let. Obě zemřely. Dostal devět let vězení a zabezpečovací detenci. Znalci u něj zjistili agresivní sadismus.
- Únor 2025 – Praha: Trojice nezletilých napadla pod Krejcárkem bezdomovce lopatou a kopy. Na útoku se domluvili na sociální síti. Muž přežil. Chlapci, kteří měli na svědomí i další trestné činy, dostali tresty od pěti do sedmi let vězení.
- Listopad 2023 – Jablonecko: Mladistvý při rodinné rozepři zavraždil nožem příbuzného a dalšího napadl. Krajský soud v Liberci mu uložil sedm let vězení.
- Únor 2022 – Děčín: Dva mladíci několik týdnů plánovali vraždu třináctiletého chlapce. Mladistvý spolupachatel dostal 8,5 roku vězení, jeho dospělý komplic 17 let.
- Září 2016 – Ústí nad Labem: Dva šestnáctiletí mladíci zavraždili bezdomovce v zahradní chatce ve Střekově. Vyšetřovatelé zjistili, že spáchali nejméně další dva útoky na lidi bez domova. Soud jim uložil devět a osm let vězení.
- Srpen 2015 – Pardubice: Dva mladiství surově zavraždili bezdomovce na autobusovém nádraží. Podle rozsudku se nudili a „chtěli se pobavit“. Oba dostali 7,5 roku vězení a museli absolvovat psychoterapeutický program.
- Duben 2015 – Praha: Tři dívky ve věku 16, 17 a 18 let zavraždily v Letňanech dvaasedmdesátiletého muže. Dvě mladistvé pachatelky dostaly 7,5 roku vězení, jejich dospělá spolupachatelka 15 let.
Tejc chce trestní odpovědnost od 13 let
V Česku začíná trestní odpovědnost v 15 letech. Tejc navrhuje, aby se u násilných trestných činů hranice snížila na 13 let, zatímco u ostatní kriminality by zůstala na současných 15 letech.
Ministr poukazuje na to, že přibližně 60 procent násilných činů dětí mladších 15 let páchají třináctiletí a čtrnáctiletí. Připouští, že s hranicí 13 let by Česko bylo mezi okolními státy výjimkou.
Mohlo by vás zajímat
Proti snížení hranice ale hovoří závěry Institutu pro kriminologii a sociální prevenci. Jeho výzkum nepotvrdil obecný růst brutality a závažnosti násilných činů dětí mladších 15 let. Odborníci z justice se většinově vyslovili pro zachování současné hranice. Členové sněmovního ústavně-právního výboru také volali spíše po prevenci.

Mladistvý může dostat maximálně deset let
Dítě pod 15 let není trestně odpovědné, soud pro mládež mu ale může za čin jinak trestný uložit některé z opatření stanovených zákonem. Mladistvým je pachatel, který v době činu dovršil 15 let, ale ještě mu nebylo 18 let.
Trestní sazby jsou u mladistvých nižší než u dospělých. U nejzávažnějších provinění, za která by dospělému bylo možné uložit výjimečný trest, může mladistvý dostat pět až deset let vězení. Patnáctiletý pachatel dvou vražd na Šumpersku tak se svými 9,5 roku dostal trest jen půl roku pod zákonným maximem.
