Už na konci června má začít platit nový zákon, který má lidem s postižením usnadnit přístup k běžným výrobkům a službám – od bankomatů přes počítače až po e-knihy. Jenže místo jistoty přichází nejistota. Podle zástupce ombudsmana Víta Alexandra Schorma hrozí, že zákon zůstane jen na papíře.

Co zákon slibuje?

Zákon o požadavcích na přístupnost některých výrobků a služeb má podle státu odstranit bariéry, kterým dnes čelí statisíce lidí s postižením nebo jinými specifickými potřebami. Týká se například:

  • počítačů a operačních systémů,
  • platebních terminálů a bankomatů,
  • automatů na jízdenky,
  • čteček a e-knih,
  • digitálních služeb veřejného i soukromého sektoru.

Realita: nejasnosti, zmatek a nulové kontroly

Jak ale varuje zástupce veřejného ochránce práv Schorm, doprovází zavedení zákona řada nejasností. Lidé s postižením očekávají, že od července budou všechny služby a produkty bezbariérové, zatímco výrobci se mylně domnívají, že se jich zákon netýká. „Z jednání pracovní skupiny k přístupnosti digitálních služeb vyplynulo, že návodné dokumenty k zákonu, které ministerstvo sepsalo, nepůsobí zdařile. Některé subjekty, které mají na naplňování zákona dohlížet (například Česká obchodní inspekce), avizovaly, že žádné kontroly provádět nebudou. Mimo jiné proto, že na provádění kontrol nedostaly žádné zaměstnance,“ shrnul zástupce ombudsmana.

Závažné je i to, že instituce, které mají na dodržování zákona dohlížet – jako je Česká obchodní inspekce – oznámily, že žádné kontroly provádět nebudou. Důvod? Nemají k tomu lidi.

Schorm žádá nápravu

Zástupce ombudsmana proto vyzval ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka, aby svolal společné jednání všech zúčastněných stran, včetně expertů na přístupnost.

„Je zřejmé, že se nepodaří vyřešit vše okamžitě a bezchybně. Důležité je, aby došlo k posunu, i kdyby se mělo jednat jen o dílčí opatření,“ uvedl Schorm. Oslovil také vládní zmocněnkyni pro lidská práva Kláru Šimáčkovou Laurenčíkovou s návrhem, aby se tým Úřadu vlády zapojil do osvětové kampaně.

Nejasnosti i na úrovni EU

Zákon převádí do českého práva evropskou směrnici o přístupnosti výrobků a služeb. Jenže ani samo ministerstvo průmyslu zatím neví, jak budou ostatní státy EU přístupnost vymáhat. Výrobce a distributory odkazuje na kontrolní orgány, ty ale nemají jasné instrukce – a mnohdy se otázkám úplně vyhýbají.

Zákon přitom byl schválen už v listopadu 2023 a jeho účinnost se rychle blíží. Pokud se nepodaří zlepšit koordinaci a komunikaci, mohou být naděje lidí s postižením zklamány hned na začátku.