PET lahve a plechovky se v Česku zálohovat nebudou. Sněmovna do podzimních voleb nestihne projednat zákon o obalech, který zálohování zavádí, a tak ambiciózní ekologický plán ministra životního prostředí Petra Hladíka spadne pod stůl. České justici to potvrdil ředitel odboru cirkulární ekonomiky a odpadů ministerstva Jan Maršák. Resort podle něj nyní bude hledat jiné cesty, jak recyklaci plastů zvýšit. Česko totiž neplní cíle Evropské unie a platí za to každoročně Unii „pokutu“. Jen za loňský rok ve výši 2,5 miliardy korun.

Mělo to být velké ekologické gesto. Teď projednávání zákona zavádějícího zálohování plechovek a petek provází velká blamáž. Už od poloviny března je jeho projednávání ve Sněmovně přerušeno. Pokaždé, když se o něm mělo znovu mluvit, nesešel se v sále dostatek poslanců. A tak jej Sněmovna odkládala z týdne na týden. Teď už je i Ministerstvu životního prostředí jasné, že se jedna z jeho hlavních priorit do voleb schválit nestihne.

„Už prakticky není čas vzhledem k tomu, že neskončilo ani první čtení. Pokud si řekneme, že Sněmovna fakticky končí v červnu, to znamená v řádu týdnů, tak čas, který je potřeba pro legislativní proces, už téměř utekl,“ uvedl Jan Maršák.

Bez podpory i ve vlastních řadách

Projednávání plánu na zavedení zálohování od začátku provázely potíže. V meziresortním připomínkovém řízení se k návrhu sešlo přes 700 připomínek. Kromě technických záležitostí se mnohé týkaly samotného principu zálohování PET lahví a plechovek. Na vládu resort životního prostředí předložil návrh s rozporem s ministerstvem průmyslu a obchodu, ministrem pro evropské záležitosti, Asociací krajů, Svazem měst a obcí, Sdružením místních samospráv, Svazem průmyslu a dopravy i některými kraji.

Signály, že se poslanci nechtějí zálohováním zabývat, se objevovaly od začátku roku. Ministerstvo životního prostředí nemělo dostatečnou podporu ani v řadách vládní koalice. Hlavně poslanci ODS a Starostů a nezávislých o něm pochybovali. Ministru průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) například vadí, že návrh na odpady nahlíží jen z pohledu PET lahví a plechovek a neřeší odpady koncepčně.

Recyklace pod taktovkou opozice

Podobné výhrady má k návrhu zákona o odpadech i nejsilnější opoziční strana – hnutí ANO, které patrně po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny stane u kormidla české legislativy. „Apriori nejsem proti zálohování. Ale nevidím smysl v tom, aby se zákonem uspokojil jen jeden cíl Evropské unie,“ říká poslankyně a členka výboru pro životní prostředí z hnutí ANO Berenika Peštová.

Vládní koalice podle ní šla příliš na ruku nápojářům. Ti měli podle unijního cíle do roku 2025 zajistit, že petky budou obsahovat alespoň čtvrtinu recyklovaného materiálu. Kromě zálohování by se ale Česko mělo zaměřit také na předcházení vzniku odpadu nebo využívání znovunaplnitelných obalů, prosazuje Berenika Peštová. „Ta debata v příštím volebním období určitě bude,“ dodává.

Mohlo by vás zajímat

Mělo to být velké ekologické gesto. S nápadem na zálohování plastových lahví a plechovek ale ministr životního prostředí Petr Hladík tvrdě narazil i v řadách vládní koalice. Foto: Radek Čepelák

Nové řešení očima ministerstva

Také Ministerstvo životního prostředí nyní plánuje hledat jiné cesty, jak splnit unijní cíl do roku 2030 recyklovat 55 procent plastu. „Budeme se tím tématem zabývat i nadále. Musíme vyhodnotit i jiné varianty,“ uvedl Maršák a dodal: „Do úvahy přichází například intenzifikace sběru obalů.“ Bude poté na novém vedení resortu vzešlém z podzimních voleb, kterou variantu zvolí.

Česku přitom ubíhá čas. Evropská směrnice mu nařizuje, aby v letošním roce recyklovalo polovinu všech plastů. Zatím se ale daří sebrat jen zhruba 45 procent použitých plastových obalů. Nedostatečná recyklace přitom stojí Česko miliardy. Za roky 2021, 2022 a 2023 zaplatilo jako „odpustek“ do unijního rozpočtu celkem pět miliard korun. Za loňský rok pak podle propočtů Ministerstva financí částka vzrostla na 2,5 miliardy korun.