Začínající soudce okresního soudu měl loni na Slovensku základní plat kolem 3 400 eur, tedy přibližně 85 tisíc korun hrubého. V Česku jsou na tom začínající soudci lépe – s koeficientem 0,88 a platovou základnou 121 685 korun, která platí pro letošní rok, činí hrubý měsíční příjem začínajícího soudce 107 100 korun. Výpočet se ale může brzy změnit, protože soudci se způsobu výpočtu platů budou bránit u Ústavního soudu.
V České republice působí přibližně 3 000 soudců, kteří rozhodují v rámci čtyř stupňů soudní soustavy – od okresních přes krajské a vrchní soudy až po Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soud. Česká justice je organizačně rozsáhlejší a odpovídá větší populaci i plošnému pokrytí 86 okresních soudů.
Na Slovensku působí zhruba 1 400 soudců, kteří rozhodují v rámci obdobné struktury: okresní, krajské, Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud a Specializovaný trestní soud. Slovensko má přibližně 5,4 milionu obyvatel a 54 okresních soudů.
Rozdíl v počtu soudců tak zhruba odpovídá poměru obyvatelstva, přičemž česká soudní soustava je robustnější i kvůli většímu objemu agendy a existenci dvou vrchních soudů, které na Slovensku chybějí.
Mohlo by vás zajímat
Na Slovensku panuje v platech soudců stabilita
Na rozdíl od Česka Slovensko nyní podobné spory neřeší. „Průměrný plat soudce Slovenské republiky v roce 2024 činí 4 290 eur měsíčně,“ uvedla Barbora Škulová ze slovenského ministerstva spravedlnosti. Dodala, že díky automatickému systému navázanému na platy poslanců je zajištěna stabilita a předvídatelnost systému, který je odolný vůči politickým tlakům.
Platy slovenských soudců jsou navázány na trojnásobek průměrné mzdy v národním hospodářství. Základní plat soudce Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu a Specializovaného trestního soudu je stanoven jako 1,3násobek platu poslance. Soudci okresních a krajských soudů mají platy odstupňované podle délky praxe – začínající soudce okresního soudu pobírá přibližně 3 400 eur, tedy asi 85 tisíc korun.
Celkově tedy začínající soudce okresního soudu na Slovensku bere přibližně o 22 Kč méně než jeho český kolega.
V ČR se chystají žaloby
Podle českých soudců novela platového zákona, která stanovila letošní výši základny, obchází nález Ústavního soudu a porušuje principy právního státu. Sněmovna letos schválila novelu, která umožní růst platů vrcholných politiků o téměř sedm procent, ale soudcům přinese pouze zanedbatelné zvýšení – o 0,6 procenta. „Je to ve skutečnosti snížení platů, protože už v lednu se nám platy vyměřovaly podle nálezu Ústavního soudu,“ uvedl už dříve prezident Soudcovské unie Libor Vávra.
Soudcovská unie vyzvala své členy k podání žalob a poskytla jim vzory. Zástupci justice argumentují tím, že novela je v rozporu s českým ústavním pořádkem i evropským právem. Zásahy do platů soudců jsou podle evropské judikatury možné jen ve výjimečných situacích a musí být přiměřené a rovné.
Předseda Nejvyššího soudu bere podle veřejně dostupných údajů přibližně 364 tisíc korun měsíčně, soudci krajských a vrchních soudů se pohybují mezi 125 až 238 tisíc podle délky praxe a také toho, zda jde například o předsedu senátu.