Zatímco platy slovenských soudců rostou automaticky podle platů poslanců, pracovníci administrativy na soudech zůstávají stejně jako v Česku dlouhodobě podfinancovaní. V průměru si měsíčně vydělají 1436 respektive 1 461 eur, tedy zhruba 35 tisíc korun. To je méně než v Česku, kde by se měl průměr pohybovat nad 41 tisíci korunami. Ministerstvo spravedlnosti chce situaci zlepšit.
Administrativní pracovníci na slovenských soudech mají platy stanovené podle zákona. Jsou podobně jako v Česku zařazováni do 1. až 9. platové třídy a dále do 14 platových stupňů na základě složitosti práce, kvalifikace a započitatelné praxe. Výkon práce na soudech často zahrnuje vysokou psychickou zátěž a odpovědnost, přesto jejich mzdy zaostávají. Stávka ale zatím na Slovensku nehrozí.
Fluktuace a ztráta odborníků
Například soud v Bratislavě nabízí zapisovatelce plat 865,50 € měsíčně (zhruba 21 640 Kč).„Průměrný funkční plat zaměstnanců v justici je na úrovni 1 461 eur, v případě zaměstnanců přímo zařazených do výkonu soudnictví 1 436 eur,“ uvedlo slovenské ministerstvo spravedlnosti pro Českou justici. Pro srovnání, v Česku se průměrná mzda soudního zapisovatele pohybuje kolem 21 203 Kč měsíčně, přičemž nástupní plat může být nižší, například kolem 18 000 Kč. Na okresních soudech měl plat justiční administrativy od ledna vzrůst na 41 170 Kč měsíčně. Na krajských soudech pak na 42 370 Kč měsíčně, což představuje nárůst o 5 000 Kč oproti předchozímu roku.
Nedostatečné ohodnocení podle resortu v minulosti vedlo k vysoké fluktuaci zaměstnanců, což negativně ovlivňuje chod celého soudnictví. Ministerstvo už předložilo materiál, který má zajistit stabilizaci a rozvoj lidských zdrojů v justici. Cílem je mimo jiné omezit průtahy v řízení a zvýšit vymahatelnost práva.
Stávky v Česku
Zaměstnanci administrativy tvoří klíčovou oporu soudní soustavy. Bez stabilního a profesionálního aparátu není možné zajišťovat efektivní a rychlý chod justice. Slovensko proto chce v příštích letech investovat nejen do technologií, ale především do lidí.
Podobné problémy dlouhodobě řeší i Česko. Administrativní pracovníci českých soudů a státních zastupitelství opakovaně upozorňují na nízké mzdy a přetížení.
Mohlo by vás zajímat
Ministerstvo spravedlnosti v reakci na tlak odborů a opakované stávky v loňském roce přislíbilo navýšení rozpočtu a zjednodušení systému odměňování. Přesto zůstává řada pozic v justici personálně neobsazená a nábor nových lidí je komplikovaný – nejen kvůli platům, ale i kvůli vysoké pracovní zátěži a odpovědnosti.
Volání po nových tabulkách
Jak soudci, tak odboráři upozorňují, že zvýšení sice nastalo, ale systémově se nic nezměnilo. „Boj za důstojné platy zaměstnanců nekončí,“ říká místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk. Ve volebním roce ale podle něj není šance na další změny. Odbory volají po nové platové tabulce, soudci zase po větší flexibilitě v odměňování a efektivnějším chodu justice.