Česká soudkyně Kateřina Šimáčková byla zvolena předsedkyní jedné z pěti sekcí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Funkce se ujme 30. května 2025. Informoval o tom český Ústavní soud.
Evropský soud pro lidská práva (ESLP) má v současnosti 46 soudkyň a soudců, kteří jsou rozděleni do pěti sekcí. V každé sekci působí senáty a výbory, jejichž činnost koordinuje právě předseda sekce. Šimáčková bude jako předsedkyně sekce zodpovědná za organizaci práce, vedení jednání a administrativní dohled nad rozhodovací činností.
Kateřina Šimáčková nastoupila na ESLP koncem roku 2021 jako soudkyně za Českou republiku. Do Štrasburku přišla z Ústavního soudu, kde působila od roku 2013. Předtím byla také soudkyní Nejvyššího správního soudu a v minulosti se věnovala advokacii i výuce ústavního práva.
Profesní dráha s důrazem na ústavní právo
Šimáčková absolvovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity a od počátku své kariéry se orientovala na oblast ústavního soudnictví. V 90. letech působila jako asistentka ústavního soudce a později jako advokátka. V roce 2009 nastoupila k Nejvyššímu správnímu soudu. Její dlouhodobé zaměření na ústavní právo a lidská práva ji nakonec přivedlo k Ústavnímu soudu a následně i k ESLP. Za svou práci v oblasti lidských práv byla Kateřina Šimáčková v roce 2021 oceněna Řádem čestné legie ve stupni rytířky.
Zvolení předsedkyní sekce patří k významným organizačním funkcím v rámci soudu. Volba je interní a rozhodují o ní samotní soudci. Česká republika tak bude mít po delší době svého zástupce ve vedení jedné ze sekcí ESLP, která rozhoduje o tisících stížností ročně.
Mohlo by vás zajímat
Vyloučení Ruska
Evropský soud pro lidská práva byl zřízen ve Štrasburku členskými státy Rady Evropy v roce 1959. Rada má nyní 46 členských států a několik zemí se speciálním statusem. Česká republika se k Radě Evropy připojila 30. června 1993. Rusko bylo vyloučeno v březnu 2022 kvůli útoku na Ukrajinu.