Ukrajinskou rodinu pobývající v Česku zaskočil dluh na zdravotním pojištění, protože neplatili pojistné za své děti. Mylně se domnívali, že platbu i po změně typu pobytu nadále hradí stát. Podle zástupce ombudsmana Víta Alexandera Schorma nemusí jít o ojedinělý případ. Proto se obrátil na příslušné úřady, aby předešly dalším nesrovnalostem a poskytovaly cizincům jasnější informace.

Rodina se do České republiky dostala kvůli válce na Ukrajině. Otec zde již před válkou legálně pracoval a pobýval, bez své ženy a nevlastní dcery. Ty za ním do Česka dorazily až po vypuknutí konfliktu a získaly dočasnou ochranu. Žena měla díky ní zdravotní pojištění hrazené státem po dobu 90 dnů, nezletilá dcera po celou dobu platnosti ochrany. V roce 2022 se rodině narodil syn, který rovněž získal dočasnou ochranu.

Později si žena i děti, díky tomu že otec disponoval zaměstnaneckou kartou, vyřídily dlouhodobý pobyt za účelem společného soužití rodiny. Tento typ pobytu není vázán na válku a umožňuje rodinám stabilnější postavení v České republice.

Pojištění si měli platit sami, ale nevěděli to

Rodiče se domnívali, že pojistné bude dětem hradit stát i po přechodu na dlouhodobý pobyt. Tvrdí, že tuto informaci opakovaně obdrželi jak od Ministerstva vnitra, tak od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Později ale přišel šok – zjistili, že mají vůči pojišťovně dluh přesahující 15 000 korun. Od chvíle, kdy děti získaly nový pobytový status, měli totiž za každé z nich platit měsíčně 2808 korun.

Vít Alexander Schorm na kulatém stolu v Senátu. Foto: VOP

Rodina se následně obrátila na veřejného ochránce práv. Ten vysvětlil, že přechodem na dlouhodobý pobyt sice děti vstupují do systému veřejného zdravotního pojištění, ale stát za ně již pojištění nehradí – tuto povinnost má zákonný zástupce.

Ombudsman: Úřady musí informovat srozumitelně

„Dlouhodobý pobyt za účelem společného soužití rodiny skutečně umožňuje dětem od 1. ledna 2024 vstoupit do systému veřejného zdravotního pojištění. Je však důležité dodat, že samotné zařazení do systému ještě neznamená, že stát pojištění automaticky hradí. Znamená to pouze, že dítě může systém zdravotního pojištění využívat. Pojistné za něj platí jeho zákonný zástupce,“ uvedl zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

Ten se domnívá, že podobných případů může být více. Proto podle něj nestačí informace uvádět jen na webu. Úředníci musí být připraveni komunikovat správně i osobně či po telefonu. „Obávám se, že situace, kdy rodinu zaskočil nečekaný dluh na pojistném, nemusí být ojedinělá. Komunikujeme proto se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou i s Ministerstvem vnitra a upozorňujeme oba úřady na nutnost podávat přesné a srozumitelné informace,“ doplnil Schorm.

Mohlo by vás zajímat

Dočasná ochrana a pravidla pro pojištění

Podle platné legislativy je cizinec s dočasnou ochranou zařazen do systému veřejného zdravotního pojištění po dobu 90 dnů od udělení této ochrany. Poté si úhradu pojištění musí řešit sám. Výjimky se týkají dětí, seniorů, studentů a dalších skupin.

Zvláštní pravidla i konkrétní situace jsou detailně popsána například na portálu Naši Ukrajinci. Právě na těchto místech by měly být informace dostupné nejen v češtině, ale i srozumitelnou formou pro osoby, které nemluví jazykem a nevyznají se v českém právním prostředí.