Ústavní soud se zastal práva na informace. Spolku Šalamoun dal za pravdu, že soudy nemohou bez legitimního důvodu odmítat vydat dokumenty ze skončeného trestního řízení.

Obvodní soud pro Prahu 5 musí poskytnout spolku Šalamoun protokol o výslechu obžalovaného a další dokumenty, o které spolek žádal už od roku 2018. Ústavní soud dnes vyhověl stížnosti a zrušil předchozí rozhodnutí obecných soudů. „Ústavní soud neshledal v odůvodnění napadených rozhodnutí legitimní důvod pro tak zásadní omezení práva na informace,“ uvedl v odůvodnění soudce zpravodaj Milan Hulmák.

Spolek Šalamoun požadoval od Obvodního soudu pro Prahu 5 celkem devět dokumentů z trestního řízení, které skončilo pravomocně. Dva dokumenty soud poskytl v plné podobě, šest v anonymizované a jeden vůbec – právě protokol o výslechu obžalovaného. Ačkoliv šlo o materiály projednávané při veřejném hlavním líčení, soudy žádost zamítly s tím, že poskytnutí takto rozsáhlého dokumentu by představovalo „nepřípustně extenzivní výklad práva na informace.“

Právo na informace má přednost

Ústavní soud ale s tímto výkladem nesouhlasil. V nálezu zdůraznil, že v případě skončeného trestního řízení je poskytnutí informací spíše pravidlem než výjimkou. Výjimku tvoří pouze případy, kdy by zveřejnění vážně ohrozilo jiná základní práva – například ochranu osobních údajů nebo práv třetích osob. Takový důvod však obecné soudy v odůvodnění neuvedly.

„Neposkytnutí informací je možné pouze v nezbytných případech, kdy by soud na základě poměřování shledal důvod v demokratické společnosti nezbytný k ochraně jiných konkurujících práv či hodnot,“ uvádí nález Ústavního soudu.

Mohlo by vás zajímat

Nález je zveřejněn pod sp. zn. IV. ÚS 2375/24 a je dostupný na webu soudu.