Česká republika podepíše Úmluvu Rady Evropy o právní profesi, která má chránit advokáty. Až si na to najde čas. Ministerstvo spravedlnosti to potvrdilo České justici. Na podpisu nové Úmluvy velmi záleží České advokátní komoře. Její představenstvo při osobní návštěvě Evy Decroix požádalo o „urychlení procesu podpisu“.

Úmluva je první mezinárodní smlouvou určenou výhradně právní profesi advokáta.

Podle informace Komory požádalo její vedení při osobní návštěvě ministryně spravedlnosti Evy Decroix na posledním jednání představenstva o „podporu a maximální součinnost při zrychlení procesu podpisu Evropské úmluvy o ochraně advokátní profese“.

Komora naopak ocenila, že nová ministryně si udělala čas na jednání představenstva českých advokátů. K osobní návštěvě ji pozval předseda ČAK Robert Němec. „Na svou Komoru si udělala čas i přes aktuálně maximálně nabitý pracovní program,“ píše se v informaci o jednání z 17. června 2025.

Mohlo by vás zajímat

Osm let diplomacie

Nová Úmluva Rady Evropy byla k ratifikaci otevřena 13. května 2025. Dodnes ji podepsalo 17 z celkem 46 členských států Rady Evropy. Naposledy tak učinilo Bulharsko – 3. července 2025. V osmi státech už vstoupila v účinnost.

Čeští advokáti do její přípravy podle svých slov „investovali“. „Je výsledkem více než osmileté diplomacie evropské advokacie prostřednictvím Rady evropských advokátních komor (CCBE). ČAK se do tohoto procesu velmi aktivně zapojila,“ uvedla Komora.

Ochrana před útoky a vlivem státu

Úmluva má chránit advokáty a obhájce před fyzickými útoky, hanobením i zásahy státu do jejich nezávislosti. „Garantuje totiž ochranu advokátů, aby mohli poskytovat právní služby svobodně a bez jakýchkoliv nátlaků. Poukazuje na nezbytnost existence profesních samospráv a jejich nezávislost,“ uvedla ČAK.

O obsahu úmluvy Česká justice podrobně informovala v den, kdy byla otevřena k ratifikaci. Vzniknout má i expertní skupina GRAVO, která bude monitorovat její naplňování v jednotlivých státech.

Východ vs. Západ: jiné hrozby

K podpisu úmluvy vyzvaly všechny země Evropské unie evropské advokátní komory na akci v Bruselu 23. června. Pořádala ji Česká advokátní komora společně s německou komorou a komorou Anglie a Walesu.

Z vystoupení stálé zástupkyně ČAK v Bruselu Alžběty Dvořákové Recové vyplynulo, že advokáti ze „Západu“ čelí konkrétním výhrůžkám a fyzickým útokům jako jednotlivci, zatímco ti z „Východu“ upozorňují na systémové hrozby ze strany státu.

„Jsou to legislativní zásahy, oslabování profesní samosprávy či omezování advokátní mlčenlivosti,“ uvedla Dvořáková Recová.