O užití slov Mucha a muzeum v názvu výstavních prostor v Praze se u pražských soudů vedou minimálně dva spory. Názvy Mucha museum lze totiž nyní v centru Prahy vidět u dvou paláců s různými majiteli a zřizovateli galerií. Ti na sebe podali žaloby.

Expozici věnovanou dílům Alfonse Muchy ze sbírek Ivana Lendla provozuje od roku 1998 podnikatel Sebastian Pawlowski v Kaunickém paláci v Panské ulici. Počátkem roku pak otevřela Nadace Mucha a Mucha Trust expozici ze svých sbírek děl Alfonse Muchy v paláci Savarin v ulici Na Příkopě, přičemž nápis v jeho vstupu rovněž oznamuje Mucha museum.

V jednom případě zatím nepravomocně uspěl Pawlowski, který se domáhal přejmenování obchodní firmy, jež provozuje konkurenční expozici Na Příkopě. Soud mu v červnu nepravomocně vyhověl. Podle něj v názvu firmy založené Nadací Mucha nemají být ani slova Mucha, ani muzeum nebo museum. Pawlowski v této souvislosti hovořil o krádeži identity. Simona Kordová z Nadace Mucha však sdělila, že se společnost, za níž stojí John a Marcus Muchovi, proti verdiktu odvolá.

Souboj o ochrannou známku

Nadace Mucha za podstatný považuje druhý spor, v němž jsou žalovanou stranou Pawlowského firmy. V žalobě, kterou podal Mucha Trust, tedy fond spravující asi 3000 předmětů spojených s Alfonsem Muchou, jde o ochrannou známku a o nekalou soutěž. Městský soud v Praze v tomto sporu zatím vyhověl žádosti o předběžné opatření, které zpochybnilo odvolání k vrchnímu soudu.

Podle předběžného opatření se má Pawlowski a jeho firmy zdržet používání různých chráněných označení pro výstavní prostory v Panské ulici a pro jeho internetovou prezentaci. Týká se to i výrazu Mucha museum, uvedla Kordová.

Mohlo by vás zajímat

„Jde o rozhodnutí Městského soudu v Praze z 24. ledna 2025, které nabylo právní moci 12. února 2025,“ sdělila Kordová. Uvedenou informaci mohu potvrdit, odpověděla následně zástupkyně mluvčí soudu Kateřina Eliášová.

„Toto rozhodnutí je vykonatelné a je z důvodu jeho nesplnění povinnou stranou nyní předmětem soudní exekuce,“ sdělila Kordová. Podle ní název Mucha museum nemá být u Kaunického paláce v Panské ulici ani na dveřích, ani nad nimi, ani na internetu.

Pawlowski se obrátil na policii

Pawlowski prostřednictvím své mediální zástupkyně Lucie Šplíchalové potvrdil odvolání proti předběžnému opatření. Podnikatel také sdělil, že podal soudu návrh na prohlášení neplatnosti ochranné známky pro název Mucha Muzeum, kterou nechal Mucha Trust zapsat v březnu 2008. Podle Pawlowského to Mucha Trust učinil v nedobré víře, čímž podnikatel argumentuje soudu.

„V nedobré víře kvůli tomu, že společnost Mucha Trust věděla, že Muchovo Muzeum s.r.o. od února 1998 provozuje Mucha Museum v Panské ulici,“ uvedl Pawlowski k jedné ze svých firem, která nese napadený název. Uvedl dále, že se v dané věci rovněž obrátil na policii.

Bude se epopej stěhovat z Moravského Krumlova?

Část dědiců Alfonse Muchy původně s Pawlowským uzavřela smlouvu o tom, že může využívat chráněných názvů pro expozici v Panské ulici. Malířův pravnuk Marcus Mucha letos v lednu při návštěvě Prahy řekl, že smlouvu loni ukončili, zřejmě právě kvůli vzniku vlastní prezentace v paláci Savarin. Podle Pawlowského není informace pravdivá.

V Savarinu, nebo také v barokním paláci Sylva-Taroucca, který při svém developerskému projektu opravila skupina Crestyl, se vedle expozice Nadace Mucha uvažovalo o zřízení výstavních prostor pro cyklus Slovanská epopej Alfonse Muchy. Praha jako vlastník obrazů ale v tomto volebním období svou účast v projektu pozastavila. Má rozhodovat o tom, zda obrazy ponechá dalších pět let na zámku v Moravském Krumlově. Zatím tam mohou být do roku 2026.