Lidé mohou žádat vyšší příspěvek na bydlení jen do konce měsíce. Komu se zvýšily náklady na bydlení nebo snížily příjmy, může naposledy požádat o přepočet příspěvku. Ten se později už přepočítávat nebude. Od října ho nahradí tzv. superdávka. Výplatu si lidé mohou prodloužit až do příštího března. Nemusí nikam chodit, stačí využít Jendu. Uvedl to veřejný ochránce práv.

„Pokud se jim ve druhém čtvrtletí (duben až červen) snížily příjmy nebo zvýšily náklady na bydlení, měli by změnu oznámit úřadu práce,“ upozornil ombudsman.

Lidé tak musí učinit nejpozději do konce července 2025. Je to poslední možnost, jak získat vyšší příspěvek na bydlení. Pokud tak příjemce dávky neučiní, dostane dávku v dosavadní výši. To znamená, že obdrží částku přiznanou od dubna 2025.

Od srpna letošního roku se už příspěvek na bydlení přehodnocovat nebude. Od října 2025 totiž platí tzv. superdávka, která ho nahradí, vysvětluje veřejný ochránce práv.

Mohlo by vás zajímat

Všichni současní příjemci ale příspěvek na bydlení dostanou automaticky do konce roku 2025. A to právě ve výši, kterou jim úřad uzná od letošního července.

Nemusíte chodit, stačí použít Jendu

A jaký bude postup se „superdávkou“? Pokud do konce roku příjemci příspěvku na bydlení požádají o superdávku, úřad jim jeho výplatu prodlouží až do března 2026, vysvětluje veřejný ochránce práv.

„Chtěl bych upozornit lidi, kteří pobírají příspěvek na bydlení, aby do konce července nahlásili úřadu práce změnu finanční situace, pokud u nich skutečně během posledních tří měsíců nastala. Je to naposledy, kdy jim bude možné dávku navýšit,“ apeluje na příjemce ombudsman.

Nemusí kvůli tomu ani na úřad. Veškerou dokumentaci doloží z pohodlí domova online přes aplikaci Jenda, dodává ombudsman Stanislav Křeček.