Perly Velkého Čápa Míry před trestním soudem

  Divadla fungují zatím v omezeném rozsahu, takže zřejmě někteří chtějí nabídnout srovnatelnou produkci na jiných místech. Jsem si jist, že trestní soud není tou právě nejvhodnější forbínou. Mám na mysli trestní soud o vlivu sportovních funkcionářů na rozdělování dotací státu na sport. Z mediálních referencí se zdá, že národním umělcem tohoto tragikomického divadla je Velký Čáp Míra…

  Velkého čápa Míru jsem zažil na vlastní kůži v roli svědka před soudem v jiné třaskavé kauze jeho možného vlivu na justiční prostředí. Míra nezklamal a již tehdy k údivu a pobavení přítomného obecenstva vypovídal. Ovšem ani tehdy to nebyla žádné legrace. Ovšem role svědka a role obžalovaného jsou setsakramensky jiné. Teď přituhuje. O tom, že Velký Čáp Míra miluje fotbal nadevše, nepochybuji. A to nejen já, ale všichni, kdo fotbal milujeme. A že ve spoustě Horních – Dolních zařídil i nějakou umělku nebo nové kabiny.  A že měl a má upřímnou radost z toho, když se v Horních – Dolních může čutat do mičudy od žáčků až do veterány, i když by to jinak na škváře nebo na trávě nešlo.

  Trestní soud ale není morální soud. Trestní soud je o tom, zda z onoho rozdělovacího procesu dotací na sport neuvízly nějaké grošíky nebo nějaká jiná neoprávněná výhoda (= majetkový prospěch) v soukromé kapse. To už by asi velká legranda nebyla. A tento soud je také o tom, zda si stát nedostatkem transparentního a kontrolovaného systému rozdělování dotací na sport právně nepřipustil sportovní funkcionářské prostředí příliš k tělu. V tom fyzickém morálním slova smyslu se to asi už stalo – ale za to trestní soud netrestá.

  Martin Mikyska

  Sdílejte
  Předchozí článekPřísedící 2.
  Další článekZátah na úřadu vlády nebyl puč, byl to výsledek Zemanovy akce Čisté ruce
  Martin Mikyska
  Advokát, soudní znalec (ekonomika - mzdy, náhrady za ztrátu na výdělku), přísedící kárného senátu Nejvyššího správního soudu pro věci státních zástupců (funkční období mu skončilo v roce 2018), obhajuje i soudce v kárných řízení před Nejvyšším správním soudem.