Pátek, 22. října, 2021

Unie obhájců dělá dobrou práci

0
Unie obhájců dělá dobrou práci
Konference Unie státních zástupců Archivní foto: Unie státních zástupců

Prezident Unie státních zástupců kritizoval Unii obhájců a stěžoval si na ni předsedovi advokátní komory. Unie obhájců i státních zástupců mají stejné postavení – jsou to spolky, jejichž členové jsou právníci. Jako se občas poškorpí lidé, mohou se nepohodnout i spolky. Je však nové, že představitel jednoho spolku si stěžuje na spolek jiný předsedovi advokátní komory.

Naštěstí nežijeme ještě v totalitě, kdy měla prokuratura právo všeobecného dozoru nad socialistickou zákonností. Právo zasahovat do činnosti spolku nemají ani prokurátoři z dnešního státního zastupitelství, ani předseda advokátní komory.

Unie obhájců dělá v oblasti trestního práva dobrou práci. Kritika ze strany Unie státních zástupců je faktické ocenění boje proti zneužívání moci v trestním řízení některými státními zástupci. Advokáti v zájmu ochrany demokracie a právního státu musí bojovat proti zločinům páchaným lidmi v taláru.

Unie obhájců se výrazně angažovala v odhalování zločinů zneužití moci a manipulace v trestním řízení v oblasti svévolného vybírání soudů pro rozhodování o odposleších a vazbách, odhalila protiprávní užití odposlechů hovorů obhájců s klientem v trestním řízení a poukázala i na zločin zbavení svobody našeho občana s tím, že má být vydán do Íránu, když s vydáním nesouhlasil, což je zákonná podmínka. Státní zastupitelství za nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana tyto zločiny zneužívání moci nestíhá. Unie obhájců dělá čest advokátnímu stavu a pomáhá chránit práva lidí proti bezpráví státní moci.

Zdeněk Koudelka

Previous article Závazek eura nemáme
Next article Kriminalizace darů poskytovaných obcím
Zdeněk Koudelka
Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, PhD. je doktor práva v oboru ústavní právo a politologie, advokát. V letech 1998 – 2006 byl poslancem za ČSSD, od roku 2006 do roku 2011 pak náměstkem nejvyšší státní zástupkyně pro legislativu a mezinárodní vztahy. V roce 2009 byl jmenován docentem a v letech 2011 až 2013 působil jako náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Je členem redakčních rad prestižních právnických publikací a autorem odborné právnické literatury. Přednáší na katedře ústavního práva a politologie právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2014 je advokát. Veřejně se přihlásil k myšlenkám hnutí Trikolóra.