Ministerstvo chce postavit nový justiční areál v Ostravě ve vyloučené lokalitě. Není jasné, kdo a proč ho potřebuje. Směnit stávající soudní budovu za pozemek hodlá rychle ještě před volbami. A to přesto, že v Ostravě nejsou peníze na asistenty soudců a hlavní počítačový program na soudu pochází z 90. let minulého století.
Postavení české justice v poslední době není úplně optimální. Zatímco veřejným prostorem rezonují bezpečnostní otázky, dělníci justice svádějí svůj každodenní tichý boj o právní stát. Resortu spravedlnosti pak při sestavování státního rozpočtu přísluší už tradičně úloha Popelky, která si jen pokaždé poslušně o něco víc utáhne opasek.
Nedostatek finančních prostředků v justici začíná být znát navenek, šetří se, kde se dá… Soudci ani zaměstnanci soudů si nejsou jisti vlastními platy. Prvním jmenovaným jsou platy opakovaně protiústavně mraženy. Druzí jmenovaní jsou pravidelně chlácholeni sliby, že postupným navyšováním snad jednou budou placeni srovnatelně jako jejich kolegové-úředníci z veřejné správy.
Zatím skutek utek
Zatím však skutek utek. Věc se má tak, že už déle než jeden rok je vyhlášena na všech soudech v České republice stávková pohotovost. V loňském roce proběhly dvě celostátní stávky zaměstnanců soudů za navýšení platů. Do obou stávek se zapojila většina zaměstnanců soudů. Tyto stávky vzbudily u veřejnosti jistý ohlas.
Výsledek však nelze označit za uspokojivý. K navýšení platů zaměstnanců totiž došlo jen částečně. Vyšším soudním úředníkům slibované platy ve výši 2/3 soudcovských platů jsou stále v nedohlednu. Nemluvě o protokolujících úřednících a zapisovatelkách, kteří vzhledem k povaze své práce již dávno nepatří „pouze“ mezi pomocný justiční personál.
Ministerstvo nedodrželo slib. Dokonalý Kocourkov
Ministerstvo spravedlnosti nedodrželo slib. Nebyly upraveny platové tabulky, které jsou dlouhodobě terčem kritiky pro svou neaktuálnost. Prostředky k navýšení platů byly předány do dispozice jednotlivým soudům, které je rozdělily dle vlastního uvážení např. prostřednictvím navýšení osobního ohodnocení, vyplácením mimořádných odměn, nebo dokonce navýšením zvláštního příplatku.
Výsledkem je dokonalý Kocourkov. Na každém soudu byly platy navýšeny zaměstnancům jinak, některým však také vůbec. Tolik žádaná systémová změna v odměňování nenastala. Zákon o justiční službě, který by mohl přiblížit postavení justičních zaměstnanců s úředníky ve veřejné správě je za stávající situace utopií.
Jeden asistent pro pět soudců
Nedostatek peněz se projevuje nejen u platů. Šetří se na administrativě. Na soudech nižších stupňů je zcela běžné, že je asistent jmenován pro 3, 4 nebo 5 soudců, ačkoliv zákon o soudech a soudcích předpokládá, že soudce bude mít vlastního asistenta. Chybějí peníze na pozice justičních kandidátů, ze kterých by se v budoucnu mohli stát noví soudci.
Nedostávají se finanční prostředky na běžnou údržbu a opravy soudních budov ani na jejich vybavení. Stává se běžnou praxí, že si zaměstnanci soudu vybavují kanceláře vlastním nábytkem (zejména židlemi), neboť stávající, erární vybavení již není vyhovující.
Počítačový program z minulého století
Justice dlouhodobě zaostává v digitalizaci. Soudy stále jako hlavní vedou papírové spisy, s čímž souvisejí vysoké provozní náklady. O elektronických spisech si mohou na soudech nechat jen zdát, ačkoliv veřejná správa, soudní exekutoři nebo Policie ČR běžně s elektronickými spisy pracují.
Pro zajímavost-hlavní počítačový program ISAS, jenž se používá na všech okresních soudech v republice pro ukládání dokumentů, pochází z 90. let minulého století. Ačkoliv veřejnost oprávněně volá po tom, aby se zaměstnanci soudů pravidelně vzdělávali, tak i Justiční akademie zápasí s finančním nedostatkem, což se projevilo mimo snížení počtu vzdělávacích akcí i v razantním omezení přídělu stravy pro účastníky školení.
A ministerstvo postaví za 1,5 miliardy areál, neví se, proč
S ohledem na shora uvedené byla v polovině dubna ostravská justice doslova paralyzována nečekaným oznámením záměru Ministerstva spravedlnosti vybudovat do r. 2030 zcela nový justiční areál pro Okresní soud v Ostravě, státní zastupitelství a probační a mediační službu působící v Ostravě. V situaci, kdy je soudům opakovaně sdělováno, že není dost finančních prostředků na navýšení platů, na personální stabilizaci, na vzdělávání, na úhradu potřebných provozních výdajů, na úhradu výdajů z rozhodovací činnosti a na digitalizaci, s tím, že to soudy prostě musí zase nějak vydržet, Ministerstvo spravedlnosti dokázalo „zázrakem“ vyčlenit prostředky ve výši nejméně 1,5 miliardy Kč na výstavu nového justičního areálu.
Odůvodnění tohoto budovatelského záměru je věru svérázné. Z veřejného oznámení Ministerstva spravedlnosti ze dne 14. 4. 2025 vyplývá, že stávající budova Okresního soudu v Ostravě již kapacitně nevyhovuje potřebám soudu. Jakým způsobem k tomuto závěru na ministerstvu dospěli, zůstává záhadou, neboť ministerstvo stav a využití soudní budovy nekonzultovalo ani s vedením okresního soudu ani s jeho odborovou organizací, třebaže zástupci odborové organizace ministerstvo pravidelně navštěvují, když se účastní nekonečných schůzek o navýšení platů.
Směna budovy za místo pro soud ve vyloučené lokalitě?
Budova Okresního soudu v Ostravě přitom patří vůbec k nejmladším soudním budovám v obvodu Krajského soudu v Ostravě. Ač k fungování justice v Ostravě existuje z různých kruhů řada konstruktivních výhrad, nedostatečná kapacita budovy okresního soudu k nim nepatří. O to naléhavější je pak potřeba investice do rekonstrukcí starších (historických) soudních budov, které mají na rozdíl od Okresního soudu v Ostravě své limity např. v zajištění bezbariérového přístupu pro veřejnost.
Ministerstvo spravedlnosti rozjednalo se Statutárním městem Ostrava „výhodnou“ směnu současné soudní budovy za „lukrativní“ pozemek ve vyloučené lokalitě Přívoz, kde si Česká republika na vlastní náklady nový justiční areál vystaví.
Důstojné podmínky pro práci na křižovatce
Umístěním nového justičního areálu do křižovatky vytížených komunikací Muglinovské a Sokolské třídy mají být údajně pro pracovníky ostravské justice konečně vytvořeny „důstojné podmínky pro práci“, má být zajištěna kybernetická bezpečnost a tím i posílen právní stát.
Pracovníci ostravské justice mají svou přítomností „zkultivovat“ vyloučenou lokalitu Přívozu. Vyhlídky jsou malovány víc než růžově. Nový justiční areál bude napojený na moderní stavby budoucnosti, jako jsou dosud nevybudované silniční komunikace nebo železniční rychlotrať-scifi jako z románu od Julese Verna. Jakým způsobem Statutární město Ostrava naloží se „zanedbanou, zastaralou“ budovou okresního soudu v Porubě, kterou směnou získá, se prý „zatím“ neví…
To všechno rychle ještě před volbami
Z rychlých kroků Ministerstva spravedlnosti a města vyplývá zřejmý záměr uzavřít smlouvu o směně soudní budovy za „lukrativní“ pozemek ještě před volbami do Poslanecké sněmovny. O skutečných důvodech této budovatelské hurá akce se dá spekulovat. Její účelnost a hospodárnost je však již nyní nanejvýš pochybná.
Ministerstvo spravedlnosti hodlá ovlivnit budoucnost ostravské justice na další desítky let, aniž by své záměry blíže konzultovalo s dotčenými institucemi, jejich zaměstnanci, či je podrobilo širší veřejné diskusi.
Z pohledu řadového zaměstnance okresního soudu bych pak před „ještě důstojnějším“ pracovním prostředím v moderním justičním paláci spíše upřednostnil konečně důstojný plat, jenž by mi zaručoval smysluplnou budoucnost v justici. Na otázku z titulku: Kam kráčíš, ostravská justice???, odpověď nemám. Pokud bych však mohl vyjádřit neskromné přání, znělo by takto: „Proboha, jen ne do Přívozu…“.